Dijital Mülakat


Forbes'ta yayınlanan, "The Innovation That Could Make Most Job Interviews Obsolete" yazısı, Utah çıkışlı bir insan kaynakları girişimi olan HireVue'yu ele alıyor. HireVue, şirketlerin önceden belirledikleri soruları adaylara ileterek, tek taraflı bir mülakat gerçekleştirilmesini sağlıyor. Adaylar bu uygulama ile insan kaynakları yetkililerinin belirlemiş oldukları sorulara belirli bir süre içerisinde cevap vererek, videolu başvurularını şirketlere iletebiliyorlar.


The typical HireVue interview lasts 12 minutes and has just four questions, with about three minutes to answer each question. Interviewees get 30 seconds to see each question before they respond. Before the interview starts, there is a practice question, and the video also instructs the applicant with some tips, like doing the interview in a quiet place with good lighting, and keeping your upper body in the field of view.

Sistem sayesinde zaman ve kaynak tasarrufu yapılabilir kesinlikle. Tek bir pozisyon için çok fazla adayla görüşülen şirketlerde de bu sistemin sağlayacağı fayda da göz ardı edilemez. Bu nedenle de, özellikle giriş pozisyonlarında ya da çok kalifiye personelin aranmadığı durumlarda büyük fark yaratabileceğini düşünmek gayet mümkün.

Öte yandan, makalede de bahsedildiği üzere böyle bir sistemin, mülakat sürecindeki insani faktörleri tamamen ortadan kaldıracağı da aşikar. Naçizane fikrimce ne giriş seviyesi pozisyonlarda ne de orta-üst düzey pozisyonlarda yüz yüze mülakatın yerini tutabilecek hiçbir şey bulunmuyor bir adayı tam anlamıyla tanıma açısından. Tabi ki giriş seviyesinde görüşülecek insan sayısını azaltmak için kullanılabilecek yöntemlerden birisi olabilir; ancak daha ilerisi için tereddüt etmekteyim.

Dipnot: HireVue'nun Amerika çıkışlı ve asıl olarak orayı hedef alan bir ürün olduğunu unutmamak lazım. HireVue, kalifiye, short-liste kalabilecek adayların birbirinden uzaktaki eyaletlerden çıkabileceği bir ülkede, herhangi başka bir ülkede yarayabileceğinden çok daha işe yarayacaktır.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...