Cannes Young Lions'a Katılma Fırsatı

19 - 25 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan Cannes Lions "Yaratıcılık Festivali'ne" Youtube 2009'dan beri ilginç bir konseptle destek veriyor.

Festivalde gerçekleşecek olan Young Lions yarışmasına, Youtube üzerinde yapılacak olan yarışmayı kazanarak katılabiliyorsunuz. 2009 ve 2010'da Türkiye'den de katılımcıları gördüğümüz bu yarışmanın konsepti kısaca şöyle:

Youtube 48 Hour Contest adı verilen yarışmada, Youtube, belirlediği bir tarihte herkese açık bir brief yayınlıyor. Bu briefe uygun bir şekilde 48 saat içerisinde reklamlarınızı çekip Youtube'a yükleyebiliyorsunuz. Bunun ardından ise reklamı en çok izlenen yarışmacılar arasından belirli sayıda kişi (bu sene 2 kişi seçilecek) Cannes'daki Young Lions'ta Film kategorisinde yarışma hakkı elde ediyorlar.

Youtube'un, bu seneki briefi vermek için seçtiği tarih 13 Mayıs. Şimdiden bir yerlere not almakta fayda var.

Yarışmayla ilgili yayınlanan video ise gereken bütün her şeyi açıklıyor:
THY'den Viral: Evlenme Teklifi

Keywordler: Türk Hava Yolları, viral video, evlenme teklifi.Açıklama: Açıkçası video her şeyi anlatıyor. Pazarlama "uzmanlarını" ise ikiye bölmüş durumda. Markanın daha ilk anda ortaya çıktığı videoya viral demeyenlerin görüşünü paylaşmıyorum şahsen. Viral marketingin tanımına baktığımızda da önemli olanın içeriğin yayılabilmesi olduğunu görüyoruz. Seyrettiğimiz video da yayılmaya oldukça müsait bir içeriğe sahip, aynı şekilde buzz yaratma potansiyeli de oldukça yüksek. Yayılan, buzz yaratabilen bir pazarlama içeriğinin başarısız olduğunu iddia etmek oldukça güç. Viral bir videodaki içeriğin marka imajına ters düştüğü, markanın çıkarlarına hizmet etmediği gibi iddialar ise daha tutarlı bir eleştiri olabilir. Ancak seyrettiğimiz videonun Türk Hava Yolları'nın güncel algısıyla oldukça tutarlı olduğunu görüyoruz. Tumblr üzerine kurulmuş, içeriği güçlü bir blogla desteklenmesi de ekstrası.

Videonun görsel kalitesi bu kadar yüksek ve içeriğinin bu kadar "steril" olması ise oldukça ilginç elbette.

Dipnot: Alttaki görsel, yukarıdaki açıklamayı oldukça anlamlı bir şekilde destekliyor tahminimce.TED'de Konuşmak İster misiniz?

Son zamanlarda gördüğümüz dahiyane fikirlerin önemli bir kısmını bize sunan bir oluşum olan TED, sözü şimdi de takipçilerine bırakıyor.

California'da gerçekleşecek TED 2012'de sahneye çıkan isimlerden biri olmak mümkün; ancak tabi ki zorlu bir süreçten geçmeniz gerekiyor.


Kendi bloglarından yapılan açıklamaya göre sürece dahil olmak için öncelikle fikrinizi anlatan bir dakikalık bir videoyu Youtube ya da Vimeo'ya yükleyerek başvuru formu ile birlikte göndermeniz gerekiyor. Seçilen katılımcılar ise jüri önünde performans sergileyecek ve en beğenilenleri TED websitesine yüklenerek oylamaya açılacak. Oylamayı kazanan kişi ise TED sahnesine çıkacak.

Chris Anderson, uzun bir süredir TED'in aşırı elitist bir grup insandan oluştuğu fikrini yıkmaya çalışıyordu. Videoların websitesine konmasıyla başlayan sürece en son halka olarak ise insanların fikirlerini paylaşabildiği forumları eklediler. Son girişimleri, jürinin üzerine büyük bir yük eklese de küratörlerin işini bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır. Sonuçta TED'de sahneye çıkacak insan bulma problemini giderme konusunda önemli bir hamle olacak.

Konuyla ilgili Mashable'da çıkan makaleye de göz atmakta fayda var.

Biz Yokken Neler Oldu?

Blogspot yasağı evlerimizi şenlendirirken, son 1 ay içerisinde kaç defa özel alan adı adresi değiştirdiğimi bilmiyorum. 2 gün ileri, 3 gün geri şeklinde mehter marşı kıvamında ilerleyen blog; yasak kalktığında da kullandığı özel adreslerden muzdarip oldu. Blogu tekrar ayağa kaldırmam bugünü buldu; haliyle son birkaç hafta içerisinde pek çok şey oldu, pek çok şeyle karşılaştık. Bunlardan bazılarına burada değinmek de lazım artık.

  • Coachella
En yakın tarihli ve kaçırılmaması gerekenden başlayalım. Amerika'nın şanı kendinden büyük Coachella Music and Arts Festival'ı bu haftasonu gerçekleşiyor. Televizyon üzerinden festival seyretmek, hepimizin aşina olduğu bir konsept olsa da, bunu Youtube üzerinden henüz yapmamıştık. "Youtube is the new television" konseptine uygun olarak, Coachella festivalini Youtube'dan seyretmek mümkün oldu. Bu sabaha karşı Arcade Fire, Elbow gibi isimleri canlı seyrettiğimiz festivalde, pazartesi sabahına yaklaşırken Strokes, Ratatat, PJ Harvey gibi isimler sahne alacak.  • Vodafone Project Mapping
Geçtiğimiz 2 haftanın güzel projelerinden biri, Vodafone UK tarafından gerçekleştirildi. Cep telefonlarının evrimini görüntüleyen bir videoyu yayına sunan Vodafone'un bu videosunda project mapping teknolojisi kullanılması oldukça başarılı bir tercih olmuş. Video kendini açıklayan bir yapıya sahip, akılda tutulası.

  • İş Değişikliği
Geçtiğimiz 2 haftanın benim için en önemli olayı ise bu oldu elbette. Radikal ve kariyer şekillendirici bir karar alarak 3 aydır çalıştığım, parçası olmaktan da gurur duyduğum Promoqube'dan bu Cuma itibariyle ayrıldım. 2010'un ikinci yarısında staj yapmış olduğum Royal Bank of Scotland'a, bu sefer çalışan olarak geri dönüyorum. Pazartesi günü başlayan macera, daha önceki hiçbir maceranın sürmediği kadar uzun sürecek ve bir kısmını şu anda bile öngöremediğim pek çok yolu önüme sunacak. Lifehacker'da yayınlanan bir makaleyi önemli bir başlangıç noktası olarak gördüğümü de belirtmeliyim.

  • Otomata
İTÜ MIAM'da okuyan Batuhan Bozkurt'un projesi olan Otomata beni yakın zamanda heyecanlandıran şeylerden biri. Bir Flash plugini içerisine yerleştirilmiş bu uygulamada hücrelerin yerlerini ve doğrultularını belirleyerek bazı ritmlere ulaşmak mümkün. Oldukça akıl dolu bu uygulama aklıma başka bir şeyi de getiriyor elbette: Reactable. Daha önce de bahsetmiş olduğum Reactable'ın mobil versiyonu (ki sadece 10 dolar) ile Otomata'yı (olası bir mobil versiyonunu elbette) sahnede kullanacak birisi, başka bir enstrümana ihtiyaç duymadan pek çok performansa imza atabilir.


  • Game of Thrones
Buradan sonrasını kısa tutalım. Son 1 - 1.5 haftadır beni en çok heyecanlandıran projelerden biri ise, HBO'nun yeni dizisi Game of Thrones. A Song of Ice and Fire serisinden uyarlanan bir proje olan Game of Thrones, kurgusal bir dünyadaki güç dengelerini ve savaşlarını konu alıyor desek yeridir. Diziyi tanımlarken en sık yapılan referans ise, farklı bir dünyada geçen The Wire olduğu. The Wire'ı dünyanın en iyi dizisi kabul eden ve HBO'dan kötü bir şey çıktığına henüz şahit olmayan birisi olarak bu gece ilk bölümü yayınlanacak olan diziyi heyecanla bekliyorum.

  • The Wire
Kalitesine kıyasla televizyon dünyasının en underrated dizisi olarak nitelendirebileceğim The Wire, Baltimore'da geçen bir suç dizisi. Ancak diziyi tek bir janr ile sınırlandırmak doğru olmaz; 5 sezon boyunca birbiriyle bağlantılı pek çok farklı konuyu ele alan dizi, en basit tabirle Deferred Gratification örneği olarak ele alınabilir. Yaklaşık 2 hafta önce 5. sezonunu da bitirme fırsatına eriştiğim dizinin Türkiye'de bu kadar az duyulmuş olması acı verici elbette. Sonuçta Harvard Law School, UC Berkeley ve Duke gibi üniversitelerde ders olarak okutulmuş bir diziden bahsediyoruz. Daha ilk sezonundan, dizinin en iyi sahnelerinden birini de örnek olarak koyalım.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...