April Fools Day

1 Nisan şakalarının internet aleminde büyük bir eğlence kaynağına dönüştüğünü bilmeyen yoktur muhtemelen. Yurtiçinde Ekşi Sözlük, yurtdışında ise başta Google olmak üzere pek çok kurum/websitesi, 1 Nisan için yıllardır yeni yeni şeyler çıkartmakta.

2011'de de bu durum pek değişmedi. Sabahın erken saatlerinden itibaren yeni yeni 1 Nisan içeriklerini duymaya başladık.


Gün içerisinde güncellenecek olan bu yazıyla birlikte, şimdiye dek karşıma çıkmış olan 1 Nisan içeriklerini paylaşacağım.


Şu ana dek en çok 1 Nisan içeriği paylaşan websitesi Google oldu. Gmail, Chrome ve Adwords için 1 Nisan şakaları hazırlayan Google, iş ilanı kısmını da boş bırakmadı.


Gmail: GMail MotionMotion'ın Google Documents için de entegre edileceği iddiasında bulunan Google; şu ana dek günün en iyi içeriğine ve (aşağıda görülen) en iyi görseline sahip.


Google'ın Chromerciser işine buradan, kariyer linkine de buradan ulaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra "Youtube 1911" isimli videosu bulunuyor; "You have been ruth roll'd" hatırına ona da yer verelim.

Yurtdışından gelen en güzel işlerden bir diğeri ise LinkedIn'e aitti. LinkedIn, People You May Know sayfasında oldukça ilginç isimlere ve iş tanımlarına yer veriyordu. Bunların bir kısmına aşağıdan, tamamına ise (linkte bir aksilik çıkmazsa) buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdilik son olarak Türkiye'den örneklere veriyoruz. Ekşi Sözlük bu sene birkaç aşamalı bir şaka kurguladı. Siteye girerken ilk olarak şu içerikle karşılaşmak mümkündü (resimlerin büyük halleri mevcut, tıklamanız yeterli):
Bunu geçmeyi başarabilen yazarlar ise korku verici şu soruyla karşılaşıyorlardı:
Yanlış görmediysem bunu da geçtikten sonra ise yerinize entry girmeye başlanıyor.
Bunlara ek olarak Zaytung ve Bobiler'de de 1 Nisan için ilginç içerikler hazırlanmış:Ancak Türkiye'deki şimdiye dek en başarılı örnek ise Grupanya'dan geldi. Aya Seyahat kampanyası açan Grupanya'nın şakasındaki içerik buraya konulamayacak kadar uzun ve kesinlikle çok başarılı.


Gün içerisinde yeni içerikle karşılaşırsam güncellemeler devam edecektir.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...