Apple Alma, Apple Hissesi Al

Kyle Conroy'un hazırlamış olduğu çalışmada, zamanında Apple'ın çıkartmış olduğu ürünleri o günkü fiyatlarıyla almak yerine, o gün Apple hissesi satın alsaydınız; şu anda ne kadar paranızın olabileceği hesaplanıyor.

Bir örnekle anlatalım; 1997'de piyasaya çıkan Apple Powerbook G3'e vereceğiniz 5700 Dolar ile Apple hisseleri alsaydınız, şu anda 330.000 Dolar değerinde hisseniz olacaktı. 

Teknoloji meraklılarını çıldırtacak örneklere sahip tablonun bir kısmını aşağıda paylaşıyorum, tablonun tamamını ise Kyle Conroy'un sitesinde görebilirsiniz.

Efe Rakı Basılı İlanlar

Yeni Rakı'nın geçtiğimiz haftalarda İngiliz Diaego'ya satılmasının ardından Efe Rakı, tüketicinin algılarını çok doğru bir şekilde değerlendirerek yeni basılı ilanlarını yayınladı.

3 kısa, bir de uzun ilandan oluşan reklam serisinin uzun reklamını aşağıda görebilirsiniz. Biraz popülist bir havası olsa da kesinlikle çok başarılı, doğru yerden vuran, çok doğru yerlere dokunan bir reklam olmuş. Özellikle de son paragraf oldukça yerinde. Görselin altında da reklamdaki metni bulabilirsiniz."Yabancılar rakıyı sever; ama bu kadar çok sevdiklerini bilmiyorduk. Şöyle söyleyelim, memleketimizin yerli sermayeyle üretilip pazar ikincisi olan tek rakısı EFE. Bugün, bildiğiniz en eski rakımız da dahil olmak üzere çoğu yabancıların elinde. Olabilir. Elbette karşı değiliz. Ayrıca biz misafirperver bir milletiz. Rakip de olsalar bir gün mutlaka karşılıklı EFE içmek isteriz (başlık o yüzden yarı İngilizce, kusura bakmayın).

Peki EFE'nin farkı ne diyenler için biraz daha açalım; hikayemizi en başından anlatalım: Yıl 2001. İzmirli 492 işadamı gönül birliği ettik. Rakımız, düna içkilerine efelensin diye Türkiye'nin %100 yerli sermayeli özel sektör rakısını ürettik. Adımıza da EFE dedik. Kısa sürede rakı dünyasında olmaz denilenleri gerçekleştirdik. Mesela ilk güvenli kapaklı şişeyi üretip rakıseverlerin mağdur olmaması için önlem aldık. Türkiye'nin ilk yaş üzüm markası, ilk karışım, ilk 3 distile ve ilk organik rakısını üreten yine bizdik. Çok sevildik. Üretime başladıktan sadece 7 yıl sonra, 100 yıllık rakı piyasasında ikinciliğe yükseldik.

Sözün kısası, biz bu memleketin EFE'siyiz. Efecilerin milli içkisiyiz. Böyle olduğu sürece, rakımızı yabancılara sadece rakı sofrasında ikram ederiz. Bu böyle biline. Haydi Efeler, şerefinize."

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...