Introducing Common

Alex Bogusky, geride kalan 10 yılın en çok ses getiren reklamcılarından biri olmakla meşhur; Microsoft, Burger King gibi pek çok büyük markaya bırakın çıktığı zamanı; günümüzde bile tartışılan kampanyalar hazırlayan Crispin Porter + Bogusky'nın Bogusky'si (ki orada kendisine biçtiği ünvan Chief Insurgent Officer olmuştu), 2010'da beklenmedik bir kararla CP+B'den ayrılıp reklamcılığı bırakmaya karar verdiğini açıkladı.

Önce anlamadık. Ancak Bogusky'nin sesi kesilmedi elbette. Twitter'da daha önce paylaştığım Fearless ve Common projeleriyle ilgili sunumlar geldi öncelikle; geçtiğimiz günlerde ise Common ile ilgili çektikleri reklam filmi internete düştü:Common'ın ne olduğunu çok kısa bir tarifle anlatmak zor; ancak "yeni nesil girişimcilik" buraya en uygun düşen kavramlardan biri olabilir. Tüketicinin muazzam bir yükselişe geçtiği bir dönemde; tüketiciyi bir girişim sürecinin her yerine dahil eden, kollektif bir çalışmayla herkesin değer kattığı, dolayısıyla herkesin kendisini bir parçası olarak hissettiği girişimlere imkan tanıyacak bir oluşum Common. Fikir bu kadar doğru; ama vaktinden biraz erken çıkmış geliyorsa size, Bogusky'i beklemek gerekiyor derim; "tam zamanı" dendiği sıralarda Bogusky çoktan depar atmaya başlamış olabilir.

Nada Geldi!

Miray Kurtuluş ve Selen Hünerli'nin ortak projesi olan Nada, ilk albümleri Oda ile dinleyicilerinin karşısına çıktı.


Aslında vokallerdeki iki ismi iki önemli projeden hatırlıyoruz. Miray Kurtuluş, Türkiye'de downtempo janrında müzik yapan az sayıdaki gruplardan biri olan Mira ile karşımıza çıkmıştı geçtiğimiz senelerde. Selen Hünerli ise benim kişisel olarak bestelerine büyük hayranlık beslediğim Norrda'nın vokalistliğini yapmaktaydı.

Nada, yanlış bilmiyorsam bu iki gruptan daha fazla geçmişi olan, ancak albüm çalışmalarına ancak 2010'da başlanılabilmiş bir proje. Ancak bekliyor olmamızın karşılığını hayli hayli alacakmışız gibi gözüküyor. Piyasaya çıkan albümün tamamını henüz dinleme şansına erişemedim; ama Myspace'ten şarkıların bir kısmına ulaşabiliyorsunuz; daha önemlisi, ayın 19'unda kendilerini canlı canlı, Nublu'da seyretme şansınız var.

Öte yandan insan, Norrda'nın çalışmalarının da bir yandan devam etmesini istiyor elbette.

comScore Raporu AnaliziBir önceki blog postunda görebileceğiniz comScore raporunu en sonunda inceleme fırsatına eriştim, gerçekten de çok ilginç sayılabilecek bilgiler var. Yer yer, çok tahmin edilebilir 2011 öngörülerine yer verilse de, çarpıcı veriler pek çok sunumda işe yarayacak türden.

Promoqube blogu için kapsamlı bir rapor analizi yazdım dün; yazıdan kısa alıntıları buradan paylaşacağım; ancak tamamını okuyabilmeniz için sizi Promoqube Blog'a alalım.
"...Buna ek olarak, Interactive Advertising Bureau’nun rakamlarına göre 2010’daki toplam reklam harcamalarının %20’sini internet reklamcılığı üstlenmiş durumda..."


"...Türkiye ise hem sosyal ağ kullanımında, hem de Facebook kullanımında Avrupa lideri.%92.2’si sosyal ağ kullanıyorken, %90.4’ü, bu sosyal ağlar arasından Facebook’u kullanıyor...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...