Tool ile Metallica Bir Araya Gelirse

Zihinlerimizden çıkmayan, her hamlesiyle en azından belli bir kesimin algısını şaşırtmayı başarabilen Maynard James Keenan ve Tool, geçtiğimiz ay ilginç bir isimle sahneye çıkmaya karar verdi: Kirk Hammett.

Honolulu'da gerçekleşen konserde sahneye davet edilen Hammett, gruba öncelikle Sober'da eşlik etti. Okuduğum yorumlara göre Hammett'ın Sober yorumu pek başarılı olmasa da kendisi sonrasında Lateralus'ta Adam Jones'la ilginç bir işbirliğine gitti. Lateralus'un ortasında sahneye giriş yapan Hammett, Jones ile birlikte Metallica'dan Orion'un solosunu icra etmekte.

Bu performansın düşük kaliteli pek çok videosu bulunuyor; düzgün bir video bulunamadığı için karşılaştığım en düzgün kaydı paylaşıyorum. En azından ses kaydı düzgün.

Radiohead'in Yeni Klibi Dükkanda

Yoksa Thom Yorke'un mu deseydik? Yeni albümü King of Limbs'in ilk videosunu bu hafta içerisinde yayınladı. Yarın sabah dijital kopyası yayınlanacak olan albümün fiziksel kopyalarına 28 Mart'tan itibaren erişilebilecek. Albümü internetten satın almak isteyenleri buraya yönlendirelim.

İlk klip, Lotus Flower'a çekildi. Şarkıya söz söylemek mümkün değil, kesinlikle çok güzel olmuş; ancak Thom Yorke, "apaçi geçmişli, hap atmış indie genç" şeklinde dans etmeseydi daha güzel olur muydu acaba diye sorgulamaktayım.
"Sustainable" Tuvalet

Buratti + Battiston tarafından tasarlanan, aşağıda görselini bulabileceğiniz tuvaletler, büyük dikkat çeken çevreci tasarımlar arasında yer alıyor.

Şirket, bu tasarımıyla çevreci inovasyonlar kategorilerinde de pek çok ödül almış durumda.

Tasarımın kilit noktası ise şu: Lavaboda kullanmakta olduğunuz atık su, depoya aktarılarak tuvalette kullanılıyor.[Flowchart] iPhone'unuzu Kullanmamanız Gereken Zamanlar

Alltop'ta yayınlanan flowchart'ta, iPhone'unuzu kullanmamanız gereken zamanlar sıralanıyor. Spesifik bir duruma yönelik hazırlanmış olsa da buradan yola çıkarak genellemeler yapmak, olaya daha makro bir şekilde bakmak mümkün elbette.
Iron Maiden Türkiye'ye Gelecek mi?

11 Şubat'ta Moskova'da verdikleri konserde satılan t-shirtlerdeki tur takvimine göre evet.

19 Haziran'da, Sonisphere Festival kadrosunda gözüküyor kendileri. Sonisphere 2011 ile ilgili detaylar ise gelmeye devam ediyor elbette.

Valve, Kar Bazında Uçuşlarda

90'lı yılların en iyi oyunları listesinde sıralamanın en üstlerine oynamış olan Valve, geçtiğimiz senelerden beri büyük bir yükselişe geçmişti. Bunun sebebi de bilgisayar oyunu oynayan pek çok insanın aşina olduğu bir program: Steam.


Forbes'da yayınlanan makaleye göre Steam, online PC oyunu piyasasının %50 ile %70 arasında bir kısmını kontrol etmekte. Sektörün 4 milyar dolarlık bir büyüklüğe uğraştığı düşünülecek olursa, Valve'in çok ciddi bir kar elde ettiği söylenebilir.

Bunun yanı sıra, Valve'in kurucuları arasında yer alan Gabe Newell'ın açıklamalarına göre, şirket; çalışan bazında kar açısından şu anda Google ve Apple'ı geçmiş durumda. Açıklamanın doğruluğundan kesin olarak emin olunamasa da haberi yayınlayan yerin Forbes olduğunu unutmamak gerek.

Steam'i şu anda 30 milyon üye aktif bir şekilde kullanmakta, Valve'in ise 2 milyar ile 4 milyar dolar arasında bir değere sahip olduğu söyleniyor.

Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Nerede Kalmıştık?

Uzun bir süredir bu temada, düzenli olarak blog yazamıyordum. Normal blog girdilerine geri dönmeden önce bu süreci kısaca anlatmamda fayda var sanırım.

- Birkaç ay önce Blogger üzerinde host edilen yigitardaturkoglu.com adresine girişler engellendi. Bunun blogun içeriğiyle bir alakası yoktu, sebebine aşağıda değiniyorum.
- Zaten yoğun bir dönem geçiriyor olduğum için problemle ilgilenemedim. İlgilendiğim zaman ise problemi çözme başarısına erişemedim ne yazık ki.
- Bunun üzerine blog yazmaya Tumblr üzerinden devam edeyim dedim. Buradaki temayı olduğu gibi bırakarak .com adresini Tumblr'a taşıdım.
- Ancak Tumblr, mikroblog hedefleyenler için oldukça verimli bir platform olmasına rağmen; kapsamlı içerik girenleri sıkıntıya düşürebilecek bir yer. Haliyle Blogger'a geri dönme arayışım başladı.
- Çözüm bulabilme amacıyla hizmet aldığım yeri değiştirerek .com adresini askıya aldım; .net uzantılı yeni bir domain aldım.
- Ancak yeni domainin ayarları için de 1 hafta bekledikten sonra başarılı olamadığımı fark ettim. Bu noktada Tancan Fümen ve Timuçin Kavel Gelici yardıma koştu, sorunu nasıl düzeltebileceğimi anlattılar; bugün itibariyle de blogun sorunlarını çözmüş bir şekilde karşınızdayım. (Problem ise şu: Blogger'ın bazı ip adresleri Türkiye'den bloklu durumda; bu blog da o ip üzerinde yer aldığı için Türkiye'den açılmıyor. Alternatif bir ipye yönlendirme yaptığınızda ise hiçbir sorun yokmuş gibi hayatınıza devam edebiliyorsunuz).
- Ancak blog adresi bundan sonra .net uzantılı olacak. İkinci olarak ise yer yer problemlerle karşılaşabilirsiniz, bazılarını ben yaratıyor olacağım, bazılarından ise haberim bile olmayacak. Bu nedenle karşılaştığınız problemleri benimle paylaşırsanız çok sevinirim.


Peki son 6-7 ayda benim hayatımda neler oldu?

- Okuldaki uzatma seneme girdim; zorla olsa da ilk dönemi geçtim, bahar döneminin ders programı ise aşağıda, gerçekten çok eğlenceli. Bir aksilik olmazsa Haziran ayında mezuniyetimi de göreceğim.
- Temmuz ayında Royal Bank of Scotland insan kaynakları departmanına staj için girdim. Ocak 2011'e dek burada kaldım ve gerçekten çok zevkli, çok eğlenceli bir 6 ay geçirdim; kariyerime bu alanda ilerlemeyi düşünseydim çok daha uzun bir süre kalmaktan da kesinlikle çekinmezdim.
- Ocak sonlarında, kariyer hedefime yönelik bir hamle yaparak Promoqube'a geçtim; bu noktadan sonrasını henüz ben de bilmiyorum.

p.s: Bu da burada dursun.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...