Super Bowl 2011 Reklamları #2

Super Bowl reklamlarına kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Bugün seyretme fırsatı bulabildiğim Chevy Camaro reklamı da otomotiv kategorisinde sıyrılanlar arasında. Klasik araba reklamlarını da biraz olsun ti'ye alan reklamın tonu oldukça başarılı:
Suzuki'nin de bir reklamı bulunuyor; ancak üstteki reklamın ardından yayınlanacaksa pek iş göreceğine inanmıyorum şahsen.

Farklı sektörlere göz attığımız zaman ise CareerBuilder, GoDaddy, Pepsi Max, Bud Light gibi markalarla karşılaşıyoruz. Bunlardan CareerBuilder'ın devam etmekte olan "Stuck" kampanyası bir kez daha karşımıza çıkıyor:
GoDaddy ise seks kokan, daha fazlasını kendi sitelerinden okuyabileceğiniz vaadi sunan reklamlarına bu sene de devam ediyor. Maçın ilk yarısında yayınlanacak reklama buradan, ikinci yarısında yayınlanacak reklama ise aşağıdan ulaşabilirsiniz:
Motorola'nın Super Bowl'da yayınlanacak reklamı ise aslında pek başarılı olmamasına rağmen başlangıcıyla bahsedilmeyi hak ediyor kesinlikle. Apple'ın 1984 reklamına yapılan referansla başlayan reklam, Apple'a yüklenen yazılarla devam ediyor. Etkisini, beğenilme oranını çok merak etmekteyim.
Bud Light ise aşağıdaki teaserla başlayan kampanyasında insanları Super Bowl'dan önce Facebook sayfasına çekmeyi planlamakta. Facebook Fan Page'de yayınlanacak olan reklamların senaryoları doğru tahmin edilirse, reklamları Super Bowl'dan önce Facebook'ta yayınlayacağını vaat eden kampanyanın Facebook'taki Bud Light sayfasının şu anda 980.000 takipçisi bulunuyor.
Super Bowl 2011 Reklamları #1

Amerika'nın reklam slotlarının değeri açısından bakıldığında zirveye oynayan etkinliklerinden olan Super Bowl, bu sene 6 Şubat'ta gerçekleşecek. 2011'de reklamların değerlerine dair kesin bir bilgi bulunmasa da tahmini sayılar mevcut: 30 saniyelik bir reklam slotunun değerinin 3 milyon doları aştığına dair söylentiler yaygın bir şekilde dolaşıyor. 6 Şubat'ta reklamlarını yayınlayacak olan şirketlerin bazıları reklamlarını çoktan yayınladı, bazıları sadece reklam yayınlayacağını duyurdu, geri kalanlar ise henüz konfirme etmediler. Hali hazırda internete düşen reklamları mümkün olduğunca burada paylaşacağım; yayınlanmamış reklamları ise Super Bowl'dan sonra yine burada bulabileceksiniz.

Volkswagen Superbowl'a oldukça başarılı bir dizi reklamla giriyor. Star Wars temalı olanı özellikle başarılı; Beetle reklamı ise animasyon kalitesi açısından dudak uçuklatıyor.


Hyundai'in ise görünüşe göre 3 reklamı bulunuyor. 2009 Super Bowl reklamlarının etkisinden hala çıkamamış birisi olarak bu reklamların o senenin gölgesinde kaldığını iddia edebilirim. Yine de ilk çeyrekte yayınlanacak reklam ile carwash temasının fena olmadığını söyleyebiliriz. Diğer reklamlara ise sırasıyla (1, 2, 3) linklerden ulaşabilirsiniz.


Otomotiv sektöründen diğer reklamverenler arasında Kia da bulunuyor; ancak Kia reklamlarını önceden internete koymak yerine bir teaser yayınlamayı uygun görmüş. General Motors ise Chevy için "Never mess with a Chevy" sloganlı 5 tane reklamdan bir tanesini yayınlamış durumda. Reklamdan Transformers havası almak mümkün.
Yayınlanacak reklamlar arasından Audi'nin heyecan verici olduğunu iddia edebilirim. Audi, Super Bowl reklamından önce 3.5 dakikalık bir teaser yayınladı; çok ilginç bir konsepte sahip olan teaserla birlikte Audi'nin "lüks" kavramını yeniden tanımlamaya kalkıştığını görebiliyoruz. Ne kadar başarılı olacağını da önümüzdeki haftalarda göreceğiz.TEDxReset 10 Şubat'ta

TED'in yaklaşık 2 senedir sunmakta olduğu TEDx fırsatını Türkiye'de ilk değerlendiren oluşumlardan biri, TEDxReset konferansıyla İltek İletişim oldu. Geçtiğimiz sene Alphan Manas, Eset Akçilad, Tunç Kılınç, Cem Mumcu gibi isimlere yer veren konferansın ikincisi 10 Şubat'ta gerçekleşecek.Kayıtlar kapanmış durumda, davetiyeler ise maillere atılıyor görebildiğim kadarıyla. Programın resmi olarak yarın yayınlanacağı duyurulsa da göz atma fırsatı edinebildim; ilginç olacağı kesin.


Programda yer alan isimlerden bazıları şöyle sıralanıyor:


Dr. Fred Alan Wolf
Yankı Yazgan
Erdil Yaşaroğlu
Prof. Dr. Murat Güvenç
Prof. Dr. Oğuzhan Özcan
Serdar Kuzuloğlu
Fatoş Karahasan
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...