TEDGlobal 2011: Taking Back the Internet

11 Temmuz'da başlayan ve Cuma günü sona erecek olan TEDGlobal 2011'den yayınlanan ilk videolardan biri Rebecca MacKinnon'a aitti.


Yakın zaman içerisinde gündemde olan, muhtemelen önümüzdeki aylarda da sık sık karşımıza çıkacak olan dijital dünyada etik konseptini ele alan MacKinnon'ın konuşması, genellikle çoğumuzun bildiği örneklere değinse de oldukça önemli bir noktaya parmak basıyor.Konuya denk düşecek şekilde, Temmuz 2011 Wired İngiltere baskısında Eli Parisher'ın bir yazısı bulunuyor. Filter Bubble adını taşıyan kitabını Mayıs ayında yayınlayan Parisher, dijital dünya üzerine kurulu şirketlerin taşıdıkları sorumlulukları ve sahip olmaları gereken etik değerleri Wired'daki yazısında kısaca ele alıyor. İnternetin olgunlaşmaya başlamasıyla birlikte bu tartışmaların da gündeme geleceğini tahmin etmek çok da zor değildi; ancak şu anda tamamen kar ve hisse değeri yükseltme odaklı çalışan internet girişimlerinin bu taleplere nasıl yanıt vereceği cevaplanması gereken önemli bir soru olarak önümüzde duracak.

Parisher'ın yazısından bir alıntı aşağıda bulunuyor; yazının tamamını ise Wired UK'den okuyabilirsiniz.

At times, this attitude can verge on a "Guns don't kill people, people do" mentality -- a wilful blindness to how their design decisions affect the daily lives of millions. That Facebook's button is named "Like" prioritises some kinds of information over others. That Google has moved from PageRank -- which is designed to show the societal consensus result -- to a mix of PageRank and personalisation represents a shift in how Google understands relevance and meaning.

This amorality would be par for the corporate course if it didn't coincide with sweeping, world-changing rhetoric from the same people and entities: Google's mission to organise the world's information, Apple's rhetoric of social change. Facebook describes itself as a "social utility", as if it's a 21st-century phone company. But when users protest about Facebook's constantly shifting and eroding privacy policy, Mark Zuckerberg often shrugs it off with the "caveat emptor" posture that if you don't want to use Facebook, you don't have to.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...