Google Plus

Google, sosyal medyaya hakim olma uğraşlarına devam ediyor. Google, uzun süredir sosyal medya kanalları üzerinde popülerlik kazanmaya çalışan pek çok uygulama ile karşımıza çıktı. Google Buzz ve Google Wave, bildiğiniz üzere başarısız, kullanması zor örnekler olarak unutulup gitmişti. Geçtiğimiz aylarda +1 adını verdiği özelliği tanıtan şirket, yeni hamlesiyle de şu sıralar oldukça konuşulmakta.


Google Plus adı verilen proje, internet üzerinde gerçek zamanlı içerik paylaşımı üzerine kurulu. Circles, Sparks, Hangouts, Instant Upload ve Huddle olarak adlandırılan 5 özelliğin birleşimi ile ortaya çıkmış olan Plus, önemli bir hamle kesinlikle. Facebook'un bir platform olarak bu kadar güçlendiği bir alanda, Google'ın bu tehlikeye bir cevap üretmeye çalışması oldukça normal olsa da, bir kıstas kriteri olarak Facebook ile karşılaştırıldığında çok da fazla yeni bir şey önermediğini görüyoruz.

Hangouts dışında ortada yenilikçi bir fikirin olduğunu söylemek mümkün değil. Hangouts ise, real-time video desteği sunduğu için yoğun bir şekilde kullanılma potansiyeline sahip. Sonuçta comScore'un 2011 raporu incelendiğinde de video içeriklerinin önümüzdeki dönemde büyük yükselişe geçeceğini görüyoruz.

Yükselişe geçecek bir diğer alan ise akıllı telefonlar ile mobil internet olacak, ve Google'ın Plus ile bu alana yatırım yapmasının ne kadar yerinde bir karar olduğunu göreceğiz. Ancak mobili bir kenara bıraktığımızda Google Plus'ın kısa vadede tutabilecek bir proje olduğunu söylemek fazla iddialı olacak.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...