Burger King ile Crispin Porter Yollarını Ayırdı

Son 7 yıla damgasını vuran ajans-marka işbirliği sona erdi. Burger King ile Crispin Porter'ın arasındaki 7 yıllık anlaşma, Cuma günü yayınlanan bir açıklama ile sona erdirildi.


Öncelikle CP + B tarafından başlayalım. Ajansın "+B" kısmını oluşturan Bogusky 2010'un ortalarında Crispin Porter'dan ayrıldığını ve kendisine başka bir kariyer rotası çizeceğini açıklamıştı, keza bu rotanın Fearless ve Common olduğunu da sonraki aylarda gözlemledik. Bu ayrılıktan sonra Crispin Porter'da yaşanacak gelişmeleri herkes merak ediyordu.

İşin Burger King tarafında ise Ekim 2010'da gerçekleşmiş olan bir yönetim değişikliği bulunuyor. 3G Capital tarafından satın alınan Burger King'in bütün üst düzey yönetim kadrosu, bu satın almadan sonra  işten çıkartıldı; ki buna CMO'ları da dahildi.

Burger King'in 2005'ten beri devam eden bir kampanya stratejisi var. CP + B, Burger King için Subservient Chicken'dan Whopper Sacrifice'a dek uzanan, sektör profesyonelleri tarafından hayranlıkla karşılanmış pek çok başarılı kampanyaya imza attı. Öte yandan CP+B ile birlikte uygulanmaya başlanan, markanın sadece ana hedef kitlesine odaklı olarak çizilen "Super Fan" stratejisinde, markayı tüketme eğilimi bulunan diğer hedef kitleler gözardı ediliyordu. Bu stratejinin özellikle de Burger King şubeleri ve yeni yöneticileri tarafından hoş karşılanmadığı da bilinen gerçekler arasındaydı.

Burger King'in son ekonomik krizle birlikte satışlarının düşüşe geçmesi de bu zincirin son halkası oldu denebilir. 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...