Super Bowl 2011 Reklamları #1

Amerika'nın reklam slotlarının değeri açısından bakıldığında zirveye oynayan etkinliklerinden olan Super Bowl, bu sene 6 Şubat'ta gerçekleşecek. 2011'de reklamların değerlerine dair kesin bir bilgi bulunmasa da tahmini sayılar mevcut: 30 saniyelik bir reklam slotunun değerinin 3 milyon doları aştığına dair söylentiler yaygın bir şekilde dolaşıyor. 6 Şubat'ta reklamlarını yayınlayacak olan şirketlerin bazıları reklamlarını çoktan yayınladı, bazıları sadece reklam yayınlayacağını duyurdu, geri kalanlar ise henüz konfirme etmediler. Hali hazırda internete düşen reklamları mümkün olduğunca burada paylaşacağım; yayınlanmamış reklamları ise Super Bowl'dan sonra yine burada bulabileceksiniz.

Volkswagen Superbowl'a oldukça başarılı bir dizi reklamla giriyor. Star Wars temalı olanı özellikle başarılı; Beetle reklamı ise animasyon kalitesi açısından dudak uçuklatıyor.


Hyundai'in ise görünüşe göre 3 reklamı bulunuyor. 2009 Super Bowl reklamlarının etkisinden hala çıkamamış birisi olarak bu reklamların o senenin gölgesinde kaldığını iddia edebilirim. Yine de ilk çeyrekte yayınlanacak reklam ile carwash temasının fena olmadığını söyleyebiliriz. Diğer reklamlara ise sırasıyla (1, 2, 3) linklerden ulaşabilirsiniz.


Otomotiv sektöründen diğer reklamverenler arasında Kia da bulunuyor; ancak Kia reklamlarını önceden internete koymak yerine bir teaser yayınlamayı uygun görmüş. General Motors ise Chevy için "Never mess with a Chevy" sloganlı 5 tane reklamdan bir tanesini yayınlamış durumda. Reklamdan Transformers havası almak mümkün.
Yayınlanacak reklamlar arasından Audi'nin heyecan verici olduğunu iddia edebilirim. Audi, Super Bowl reklamından önce 3.5 dakikalık bir teaser yayınladı; çok ilginç bir konsepte sahip olan teaserla birlikte Audi'nin "lüks" kavramını yeniden tanımlamaya kalkıştığını görebiliyoruz. Ne kadar başarılı olacağını da önümüzdeki haftalarda göreceğiz.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...