Makineler çevirmenlerin yerini alacak mı?

Ny Times'da dün yayınlanan bir makalede Fransızca, Rusça, Almanca, İspanyolca ve Almanca'dan alınan metinler Google Translate, Bing Translate gibi internet üzerinden çeviri
hizmeti veren servisler ile bir çevirmenin elinden çıkma çeviriler karşılaştırılmış. Bir göz atmakta fayda var:

http://www.nytimes.com/interactive/2010/03/09/technology/20100309-translate.html

Zero Privacy

- I don't get putting your whole life online.
- It's not that crazy. Privacy's basically a modern invention. Towns used to be so small for anybody to keep any secrets.
- It is exactly why people leave small towns and move to the city.
- And a lot of people choose to stay because, in return for zero privacy you get community, connection.

House MD, 6. Sezon 14. Bölüm Private Lives'dan. Takdir ettim.

iPad Reklamı Yayında

Reklamı seyredip "vay anasını" demek mümkün tabi; ama neyin ne olduğunu bilen kullanıcılar için göz boyamadan ibaret gibi duruyor.

Neyse ben pek yorum yapmayayım, siz reklama bakın.

Dipnot: Bu sıralar pek ilgilen(e)miyorum blogla, belirli bir sebebi yok kusura bakmayın.
Facebook Çalıntı mı?

Yani aslında dünyadaki bütün her şey başka bir şeylerden esinlenerek oluşturulmuştur; buna websiteleri de dahil. Ancak Facebook, esinlenme ile çalıntı arasındaki çizginin çalıntı tarafına geçmiş olmakla suçlanıyor bugünlerde.

Konuyla ilgili detaylı makale şurada. Kısa özeti için de şunu diyebiliriz: Facebook'un kurucularından Mark Zuckerberg beyler, daha Facebook'un adının geçmediği zamanlarda Harvard öğrencilerine yönelik HarvardConnection isimli bir site kurmak isteyen birileriyle tanışıyor. Bu projenin geliştirilmesi görevi kendisine yüklendikten bir hafta sonra ise Zuckerberg "the facebook thing" adını verdiği bir projeye başlıyor. Birkaç ay boyunca hem Facebook projesini geliştiren Zuckerberg, iki sitenin aynı anda yayınlanmasını istemediği için HarvardConnection projesini sürekli sarkıtıyor. En sonunda ise Facebook daha önce açılarak, bütün parsayı topluyor.

Makalenin sonundaki numaralı kısımlarda da değinildiği üzere, iki taraf arasında yazılı bir anlaşma olmadığı için HarvardConnection'ın yapabileceği hiçbir şey yok; ama dava hala devam etmekte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...