Hans Vermeer [RIP]

Çeviribilim'i pek sevmem, çoğu insan biliyordur. Ne teori okumak, ne de çeviri yapmak çok da hazzettiğim şeyler arasında yer almıyor. Öte yandan daha okuldaki ilk senemde bana gösterilen bir teori, 4 yıl boyunca aklımdan çıkmadı; teorinin sahibi isme de büyük bir sempati besledim, sürekli onu referans verdim vesaire vesaire.


Hans Vermeer, Çeviribilim disiplinini kuran insanlardan birisi, ve Okan Üniversitesi'nin yayınladığı duyuruya göre kendisini 4 Şubat tarihinde kaybettik.

Ne diyeyim bilemiyorum, çok üzüldüm.

Ah Barış Abi Aşkolsun

Sene kaç hatırlamıyorum, muhtemelen 5-6 yaşında falanım. Olaylar nasıl gelişmiş hiç sormadım; ama bir gün 7'den 77'ye programına göndermişler beni. Programın kayıtları alınacak, seyircilerin arasında bekliyoruz ailemle birlikte. Beni de sahneye çağırıyor Barış Manço, ben "gitmem" diyorum. Soruyorlar tabi neden gitmediğimi; hemen açıklıyorum: O abi sakalını kesmezse sahneye çıkmam. "O abi" de Bahadır Akkuzu elbette; adamın da sırf ben sahneye çıkacağım diye sakallarını kesmeye pek niyeti yok.

Çıkarsın - çıkmazsın derken Barış Manço yanıma kadar geliyor, beni ikna ediyor, elimden tutup sahneye çıkartıyor.

Bu anının devamı da var elbette ama ben devamını hiç hatırlamıyorum; bir gün VHS'sini evde bulabilirsem kesip biçip koyacağım buralara.

Tabi neden bütün bunları anlattım; çünkü bana "öldü" denildiğine ilk ağladığım kişi kendisiydi sanırım. Manço'yu 11 yıl önce, 1 Şubat 1999'da kaybettik; ölmeden önce kıymeti anlaşılan insanlardan birisi olması ona yetmiştir diye tahmin ediyorum.Steve Jobs Google ve Adobe'a Sövdü

Geçtiğimiz günlerde bir yorum okumuştum Mashable'da. Oradaki habere göre Apple'ın en büyük düşmanının Microsoft olduğunu söylemek yanlıştı; çünkü artık o rolü Google oynamaktaydı. Özellikle de Nexus'un geliştirilmesiyle, Google ile Apple arasında büyük bir rekabetin doğacağı apaçık, ve sanırım savaşı "public" bir yerde başlatan hareketi de Steve Jobs geçtiğimiz günlerde yaptı.Wired'a düşen habere göre Jobs beyler bir toplantıda hem Google, hem de Adobe'a sövdü. Bakalım neler demiş:

Google için: "We did not enter the search business. They entered the phone business. Make no mistake they want to kill the iPhone. We won’t let them. This don’t be evil mantra: “It’s bullshit.”

Bu da yetmemiş:

Adobe için: "They are lazy. They have all this potential to do interesting things but they just refuse to do it. They don’t do anything with the approaches that Apple is taking, like Carbon. Apple does not support Flash because it is so buggy. Whenever a Mac crashes more often than not it’s because of Flash. No one will be using Flash. The world is moving to HTML5."


Sözlerinin bir kısmında doğruluk payı olsa da, bu Steve Jobs'ın özünde "evil" bir insan olduğu gerçeğini değiştirmiyor ne yazık ki. Özellikle de Adobe'u suçlarken kendileriyle karşılaştırması beni benden aldı.

Önümüzdeki günlerde olaylar daha da kızışacak diye tahmin ediyorum, bekleyip görelim.

Unsubscribing from the Internet

Fotoğrafta göreceğiniz mektup, baya baya hard-copy olup, kullanıcı tarafından kendisine e-mail gönderen bir şirkete yollanmış.

Ne yazdığını hep beraber okuyalım:
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...