Nestle ve Halkla İlişkiler

Facebook'ta yabancı arkadaşları olanlar fark etmişlerdir, son günlerde Nestle'ye karşı bir kampanya yürütülüyor. Nestle ürünlerinin boykot edilmesine yönelik olarak devam etmekte olan kampanyanın Nestle Fan Page'ine taşınması ise sosyal medyanın etkisine ve bir halkla ilişkiler rezaletine sahne olmamızı sağladı.

Facebook'ta profil fotoğrafı olarak Nestle'nin logosunun oynanmış bir versiyonunu kullanarak Nestle Fan Page'e yorum atan insanlara karşılık olarak Nestle, Facebook üzerinden bir uyarı yaptı: "Logomuzun değiştirilmiş bir versiyonunu kullanarak mesaj atanların mesajlarını sileceğiz." Sonrasında gelen yorumlardan birkaçını ve Nestle'nin bunlara yorumunu paylaşalım:
Tahmin edileceği üzere fan page kullanıcıları bu isteğe büyük tepki gösterdi; "Burası bizim sayfamız, kuralları biz koyarız" anlayışının sosyal medyada işlemediğinin açık bir kanıtı oldu. Gelen tepkilerin devamında ise Nestle şöyle bir duyuru geçti: "This (deleting logos) was one in a series of mistakes for which I would like to apologise. And for being rude. We've stopped deleting posts, and I have stopped being rude."Ürünleri hakkında süregelen tartışmanın Nestle'nin şu andaki en büyük halkla ilişkiler problemi olduğuna şüphe olmasa da; böyle bir tutum takınıp devamında da müşterilerine hakaret etmesi gerçekten ders alınması gereken bir örnek oldu halkla ilişkiler bakımından.

Tartışmaların yaşandığı Facebook postuna buradan ulaşabilirsiniz.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...