Facebook Çalıntı mı?

Yani aslında dünyadaki bütün her şey başka bir şeylerden esinlenerek oluşturulmuştur; buna websiteleri de dahil. Ancak Facebook, esinlenme ile çalıntı arasındaki çizginin çalıntı tarafına geçmiş olmakla suçlanıyor bugünlerde.

Konuyla ilgili detaylı makale şurada. Kısa özeti için de şunu diyebiliriz: Facebook'un kurucularından Mark Zuckerberg beyler, daha Facebook'un adının geçmediği zamanlarda Harvard öğrencilerine yönelik HarvardConnection isimli bir site kurmak isteyen birileriyle tanışıyor. Bu projenin geliştirilmesi görevi kendisine yüklendikten bir hafta sonra ise Zuckerberg "the facebook thing" adını verdiği bir projeye başlıyor. Birkaç ay boyunca hem Facebook projesini geliştiren Zuckerberg, iki sitenin aynı anda yayınlanmasını istemediği için HarvardConnection projesini sürekli sarkıtıyor. En sonunda ise Facebook daha önce açılarak, bütün parsayı topluyor.

Makalenin sonundaki numaralı kısımlarda da değinildiği üzere, iki taraf arasında yazılı bir anlaşma olmadığı için HarvardConnection'ın yapabileceği hiçbir şey yok; ama dava hala devam etmekte.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...