Google Buzz ve Sonrası

"Buzzladım seni", "Buzz gibiyiz" ile başlayıp daha da iğrençleşen esprilerle dolu bir haftanın sonuna yaklaşmaktayız. Bu esprilere konu olan, haftanın gündemine bomba gibi düşen olay ise çoğunuzun tahmin edebileceği gibi Google Buzz'ın lansmanı.

Google'ın, Wave'in ardından sosyal web'de yer tutma anlamında ikinci girişimi olarak sayılabilecek Buzz, şu ana dek kullananları memnun etmiş gibi gözüküyor. Wave'e göre daha kolay bir kullanımı olan, kullanırken browserı zorlamayan ve belki de en önemlisi, Gmail'e entegre edilmiş yapısıyla başarıyı kucaklayacak gibi duruyor.

Tabi insanların kafasında hala kafa karışıklıkları bulunmakta, özellikle de G-mail kullanan; ama sosyal medya ile pek de ilgili olmayan tanıdıklarımdan çıkan yorumlar "Bu ne lan" ile "Ben nasıl üye oldum lan buna" arasında gidip gelmekte. Aslında, Google'ın Buzz konusundaki en büyük başarısı da "Ben nasıl üye oldum lan buna" sorusunun cevabında yatmakta. Gmail kullanıcılarının (yanılmıyorsam) neredeyse tamamına Buzz hizmetini, Gmail içinde sunan Google, bu sayede hali hazırda varolan kullanıcı database'ini kullanma şansına erişti; bunun üzerine de Buzz'ın kolay kullanımını ekleyince, mail atmak ve Facebook'a girmek dışında bir şey yapmayan kullanıcılar da Buzz ile ilgilenmeye başladı. Hile kokan; ama kesinlikle başarılı bir hamle olduğunu söylemek lazım.

Bu noktada cevaplanması gereken birkaç soru daha var elbette: Google, FriendFeed ve Twitter'ı alaşağı mı edecek? Açıkçası Twitter için böyle bir şeyin gerçekleşeceğine şahsen pek inanmıyorum; FriendFeed'in ise (Türkiye'de olmasa bile) dünyadaki geleceği sanki pek de parlak değil.

Daha da önemlisi şu: Google tekel olma yolunda ilerliyor mu? Geçtiğimiz günlerde Steve Jobs'ın Google'a yönelik "We didn't enter the search business, now they are entering the phone business" mükabilinde bir sözler sarf ettiğinden bahsetmiştik. Google'ın bir yandan Twiter ve diğer sosyal medya sitelerine, diğer yandan ise Apple'a rakip olabilecek ürünler sunması rekabet ve tüketiciye fayda açısından olumlu olduğuna hiçbir itirazım olmasa da, bütün dünyanın her türlü uygulama için Google'ı tercih etmesinin uzun vadede tekel olmaktan ötürü problemler çıkartma ihtimali var gibi geliyor.

Her şeyi bir kenara bırakırsak, ben Google Buzz'dan an itibariyle memnunum. Tek memnuniyetsizliğim şu: Her gün takip edilmesi gereken internet siteleri listesine ne yazık ki bir tane daha ekledik.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...