Web'de Ücretli İçerik Trendi

Geçtiğimiz haftalarda düşen birkaç habere yakın zamanda eklenen yeni duyurularla birlikte adını koyma vakti geliyor sanırım yavaş yavaş: İnternette ücretli içerik ilginç bir şekilde popülerlik kazanacak gibi gözüküyor.


İlk olarak medya devi Rupert Murdoch, networküne bağlı medya şirketlerinin, ücretsiz içerik sunmamak istediği için internetteki arama sonuçlarından çekileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde ise New York Times'dan ilginç bir haber düştü ajanslara: Dün itibariyle resmiyete kavuşan habere göre New York Times, kullanıcılarına internet sitesinden sunduğu makalelere sınırlama getirecek. Aylık belli sayıda makaleyi görüntüledikten sonra yeni makale okuyabilmek için para ödemeniz gerekiyor.

New York Times ya da Rupert Murdoch gibi medya devlerinin böyle bir tercihte bulunmaması çok şaşırtıcı olmayabilir derken, bu yeni akıma "trend" dememize yol açacak bir gelişme yaşandı: Youtube, Sundance gibi film festivalleriyle anlaşıp, bu festivallerde gösterime giren filmleri internet sitesinden yayınlayacak. Bu aşamada ilk olarak Sundance'ten 5 filmle anlaşan Youtube, kullanıcılarına bu içeriği film başına 5 dolar gibi bir ücretten sunacak. Bağımsız bir filmi internet üzerinden seyretmek için 5 dolar verilir mi verilmez mi tartışılır. Ancak bu yeni hamlenin çok dikkat çekeceği kesin diyebilirim.

Bu hamlenin devamında başka hangi internet sitesi "ücretli içerik" konusunda çalışmalar yapacak merak etmekteyim; daha da önemlisi, kullanıcıların bu hamlelere nasıl tepki vereceğini görmek gerek.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...