TEDxReset İzlenimleri

Birkaç günlük yoğun bir tempo yüzünden, Perşembe günü gerçekleşen TEDxReset etkinliğinden aklımda kalan izlenimleri paylaşmam bugüne kaldı.

Bilindiği üzere, 14 Ocak Perşembe tarihinde Boğaziçi Üniversitesi'nde, Türkiye'de gerçekleşen ikinci TEDx etkinliğine katıldık. Öncelikle genel olarak etkinlik hakkında, ardından da konuşmacıların bazıları hakkındaki izlenimlerime yer vereceğim.

Videolarını veya konferanslarını seyredenlerin fark edebileceği üzere TED'in kendine has bir anlayışı var. Tabi ki Bill Gates gibi isimlerin konuşmalarına rastlasak da genellikle konferanslarda yer alan isimler popüler kültüre mal olmamış, adı duyulmamış; ancak gerçekten de "paylaşmaya değer" bir şeyler yapan insanlar olmakta. Dolayısıyla TED'in aslında ciddi bir küratörlük çalışması sonucunda oluştuğunu söyleyebiliriz. TEDxReset'te benim en çok mutlu olduğum şeylerden biri, küratörlüğüne gösterilen özen oldu. "X" bir konu seçip akla ilk gelebilecek, en rahat ulaşılabilecek insanlar yerine genelde kitlelerce pek tanınmayan (en azından tanınıyorsa da benim ayıbım olsun tanımamak) Eset Akçilad, Defne Koryürek gibi değişik disiplinlerden hikayeleri olan insanlara yer verilmesi bence TED anlayışının kavrandığının en büyük göstergelerinden biriydi. Bu yüzden TEDx ekibini içten bir şekilde tebrik ediyorum.

Öte yandan gerek sahne tasarımı, gerek (yer yer biraz abartılarak da olsa) 18 dakikaya gösterilen özen ve bilimum ufak detaylarla "tam" olmuş bir etkinlik vardı karşımızda. Bundan kastım şu aslında: Pek çok defa, "good enough" konferanslarla karşılaşıyoruz; ancak TEDxReset'te, çoğu organizatörün göz ardı edeceği ince detaylara büyük özen gösterilmişti. O "ince" detaylarla burada karşılaşmak beni memnun etti şahsen.

Konferans küratörlüğünde yaşanan yegane problem ise seçilen isimlerin bazılarının tavırlarıyla alakalıydı. Konuşma yapan isimlerden 1 - 2 tanesi, "paylaşmaya değer" bir fikir / hikaye anlatmak yerine kendilerinin ya da şirketlerinin promosyonunu yaptılar; bazılarının ise anlatacak bir şeyleri olup olmadığından şüpheliyim.

Konuşmacılar arasından özellikle beğendiğim bazı isimler var; onlara kısaca değineyim.

Eset Akçilad bence günün en güzel konuşmasını yaptı. Sunumun hem retoriği, hem kompozisyonu, hem de anlatılan hikayesi çok etkileyiciydi naçizane fikrimce. Benim aklıma ilk olarak TED konuşmaları arasından William Kamkwamba'yı getiren konuşmada Eset'in bugün karşımıza çıkartan sürecin gerçekten büyüleyici olduğunu fark ettik. Eset'in başta değindiği şeylere konuşmasının sonunda referans yaparak bütün her şeyi bir bütün halinde sunması çok başarılıydı. İnternet sitesine videolar düşünce mutlaka seyretmek gerek.

Eset Akçilad'dan hemen sonra Serdar Savaş sahne aldı ve seyirciyi de konuşmasının içine ustaca dahil ederek hikayeler anlattı. Fark ettiğim kadarıyla o 18 dakika boyunca salondaki herkesin dikkati bir an olsun sahneden uzaklaşmadı. Bir gün yüz yüze anlatırım niyetiyle anlatmış olduğu kartal hikayesine hiç değinmiyorum. Merak olsun. "Predetermined" ögelerin bizim kimliğimizi tanımlaması ve pek çok insanın ömrünü buna bağlı olarak geçirmesi ise apayrı ve mutlaka değinilmesi gereken bir konu. İlgilenenlere Amin Maalouf - Les Identites Meurtrieres tavsiye ediyorum.

Lev Manovich, hikayesini anlatmada başarılı olamasa da gerçekten çok özgün, takip edilmesi gereken bir şeyler anlatıyordu; ilgilenenler kendi sitesinden takip edebilir.

Cem Mumcu da bence ilk üçe girebilecek bir konuşma yaptı. Onun da anlattığı şeylerden bazılarını biliyorduk elbette; reset konseptini "survival" konseptiyle birleştirmesi benim zihnimi biraz açtı diyebilirim; "Sigaran var mı?" hikayesi ise gerçekten saksı resetletecek kıvamdaydı.

Tunç Kılınç'ın "hayat aşamaları" şeması ve dia makinası kullanarak konuşma yapmayı tercih etmesi çok başarılı olsa da sonundaki Şebnem Ferah bence gerçekten komik oldu.

Daha pek çok şey yazabilirim de pek sıkmamakta fayda var. Şahsen uzun zamandır beklediğim; ama beklentimi çok çok yukarılarda tutmadığım bir konferanstı TEDxReset; ama beklentilerimin kat kat üstüne çıkarak benim salondan çok memnun, "kafa açmış" bir insan olarak ayrılmamı sağladı. Diğer katılımcıların (en azından çoğunun) ve organizatörlerin de memnun olduğunu tahmin ediyorum. Darısı diğer TEDx etkinliklerinin başın artık.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...