HP Webcam. Racist?

Bu sabah gazetede okumuştum, gündüz de internette denk gelince tam oldu.


Videoda HP'nin bir webcaminden alınmış bir video görüntüsü bulunmakta. Bahsi geçen webcam, face-tracking özelliğine sahip olduğu için hareketleri algılayarak odak değiştirebiliyor vesaire vesaire.

Bu videoda ise, aynı ışık altında önce zenci bir abimiz çıkıyor; webcamde tık yok. Normalde ne olması gerektiğini merak edenler videoyu biraz daha seyretsin.

Bu, ışık algılamayla alakalı bir yazılım hatası muhtemelen; ama HP'nin başını ağrıtabilir gibi gözüküyor.
Avatar-Avatar-Avatar-Avatar

2009'un bomba filmini en sonunda seyredebildim.

Çok bir şey yazmayacağım; yazılacak her şeyi çoğu insan yazdı zaten. Spoiler olabilecek bir iki noktaya değineceğim sadece.

Saldırıya giderken ayakta durup kupadan kahve içen komutan beni benden aldı, bu bir.

Irak / Filistin vesaire göndermelerini yakalamayan olmamıştır diye umuyorum. Martyrdom ve  Preemptive strike kelimeleri başta olmak üzere medyada Irak savaşıyla ilgili duyduğumuz pek çok kelimeyi duymak ilginç oldu.

Sadece ve sadece görsel açıdan değerlendirildiğinde "Bu seyrettiğimiz sinema ise daha önce seyrettiklerimiz neydi?" diye sormak istiyorum.

Son olarak, "Your animal taming skill has just increased by 0.1%, It is now 100.0

Osman Baydemir Şov

Siyasete yeni bir boyut getirdi kendisi, 2009'u bıraktım; bence 2000'li yılların efsaneleri arasına girebilir şu kısacık konuşma.

Microsoft & İkoncan Aşkı

Yanlış hatırlamıyorsam geçen hafta rastladım bu reklama okulda; daha öncesinde de bir süredir duruyordu diye tahmin ediyorum.

Görmüş olduğunuz iki reklam; okulun işlek sayılabilecek bir yerinde konumlanmış iki panoda yer alıyor. "Daha orijinal bir öğrenci nasıl olabilirim" ve "Daha orijinal bir ikoncan nasıl olabilirim" başlıklı reklamları fark ettikten sonra, birer fotoğraf alıp burada değinmemek olmazdı.

"Daha orijinal bir öğrenci nasıl olabilirim" konsepti kötü olsa da yine kendini az çok kurtarıyor gibi. Ancak, birisi lütfen bana "Daha orijinal bir ikoncan nasıl olabilirim" konseptini açıklayabilir mi? Hayır, "ikoncan" kafasından destek alınacaksa hedef kitlede yer alan insanların böyle bir şeye ihtiyaçları yok kesinlikle; trendsetter olmasalar da oldukça önde gidiyorlar. Zaten diğer kitlenin "ikoncanları" pek de takdir edeceğini sanmıyorum.

Hayır, temel gerçek göz ardı ediliyor: "İkoncanları"  (ikoncan ne ya?!) takip eden insanlar bile onlarla özdeşleştirilmekten hoşlanmıyor; siz niye inatla bu olmayan damardan gitmeye çalışıyorsunuz?

Formula 1 2010 & Schumacher'in Dönüşü

Sanırım artık haberi olmayan yoktur: Michael Schumacher, önümüzdeki seneden itibaren 3 sezonluğuna Formula 1'e geri dönmek için anlaşma imzalamış.

Kendisinin para sıkıntısı olduğunu sanmıyorum; dolayısıyla sebebi başka şeylere bağlamak gerek sanki.

Tabi bu noktada bu geri dönüşün en sürpriz kısmı, Schumacher'in anlaşma imzaladığı takımın adıydı: Mercedes Grand Prix. Ferrari'ye dönmemesi "Davayı sattı" hissiyatını çoğumuzda uyandırdı sanırım; ama şu noktayı gözden kaçırmamak gerek: Schumacher'in anlaşma imzaladığı takım, aslen Brawn GP ve Brawn GP'nin başındaki isim Ross Brawn ise Ferrari'li Schumacher'in en büyük başarılarına ulaştığı dönemde Ferrari'de yer almaktaydı. Kendisine çoğu şeyin arkasındaki "beyin" dendiğini biliyoruz zaten; daha da önemlisi Brawn ile Schumacher bir araya gelince neler olacak. Tabiri caizse şöyle diyelim: "Şimdi onlar düşünsün."

Alonso'nun Ferrari'ye, Jenson Button'ın da McLaren Mercedes'e geçmesi de cabası tabi. Bence böylesine efsane bir sezon öncesi gelişmeleri yaşanmışken 30 Mayıs'taki Türkiye GP'yi kaçırmamak gerek.

Enstanteneler

Not: Bu performansı dinleyerek okursanız daha da güzel olabilir.
Arada bir kişisel postlar da yazıyorum, bu da onlardan birisi olsun.

 Yakın çevremde olan insanlar, hayatımda az çok neler yaşadığımı biliyorlar; dolayısıyla saat itibariyle geride bıraktığımız Çarşamba'nın da kritik öneme sahip bir gün olduğunu da tahmin etmişlerdir.

Neler oldu?

- Sıradan bir insan gibi kalktım öncelikle bugün; öğlene doğru Translation Project dersimin danışman hocasıyla görüşmeye gittim. Bilgilendirici not: İkinci dönem böyle bir ders almamız gerekiyor ve belirli hocalar arasından bir danışman bulmamız lazım kendimize. Bölümdeki öğrencilerin favorisi gösterilen 2-3 hoca var; dolayısıyla herkesin o hocalara saldıracağı besbelli. Buna rağmen, "Kimden almayı düşünüyorsun?" sorusuna o 2-3 hocanın adını veren sadece birkaç kişi vardı. Ne oldu, o iki hocaya toplamda 15'ten fazla başvuru oldu.

Ben ne yaptım? Açıkçası projeyi birlikte yapmak istediğim, çok sevdiğim bir hocadan almak istiyordum projeyi ama konu olarak benimle hiç alakası olmayan bir konu seçmekten korkuyordum (benim kafamda ekonomi ya da siyaset metinleri çevirisi bulunmaktaydı). Neyse, eninde sonunda bu hocamdan aldım ve bugün buluştuk, kendisinden projeyle ilgili gelen ilk cümleyi söylüyorum: "Ya senin daha çok ilgilendiğin alanlardan yapalım bu sefer, siyasetle ilgili bir metin çevirmeye ne dersin?" Yere düşüp bayılacaktım sevinçten.

Neyse uzatmadan, bunu hallettik, saat 5'te gittik Etimoloji sınavına girdik. Kopya mevzularımı bilen biliyor, sonrasında da dersten kalınca şu anda üçüncü dikişi sağlam atmaya çalışıyorum diyebilirim. Onda da ilk sınavdan kötü olsa da beklentilerimin üzerinde bir performans sergiledim.

6'da sınavdan çıktım (hala bitmedi gün anasını satayım). Reklam metni yazarlığı dersine girdim; orada da final projesi detaylarını aldıktan sonra quiz'e girdim. O kadar az zamanım kalmıştı ki aşağıda yazacağım konsere yetişmek için, quizin sonuna "Bu da böyle bir anımdır." falan bile yazmış olabilirim.

Quizden çıktım, ayakta botlarla koştura koştura Güney Meydan'ı geçtim; 19.30'daki Klasik Müzik Konserine yetiştim. Daha önce yazmıştım, Chopin bestelerini yorumlamak için Polonyalı bir piyanist gelecekti. Tıklım tıklım geçen ve hep beraber büyüleyici olduğuna kanaat getirdiğimiz bir performans seyrettik. Adamın 85'li olması da cabası zaten.

Bu gibi günlerle karşılaştığım zaman "O günün akşamında ben ölene kadar içerim." diyorum mesela; ama o kadar yorgun oluyorum ki bir birada uykum geliyor.

Bu sıkıcı okul maceralarının üzerine, kaldığımız yerden devam edelim.

Global Warming

Yorum yapamadım.

Nihat Doğan: 1071 Açılımı

Ya ben bu şarkının neresinden tutayım bilemiyorum. "Her yola gelirim abi" mesajı mı desek buna; AKP'ye yaranma kafaları mı desek. "Kürt açılımının ekmeğini yicem abi" mi desek?

Emo saçlarla olmuyor tabi pek.

Hani şunu düşünüyorum: "Uzaylılar gelecek" diye korkuluyor ya; uzaya Beethoven, Mozart yerine bunu göndersek kapsül içinde, bence gelecekleri varsa da gelmezler.

Sözleri de koyayım, iyice sarsın (Sözler için ekşisözlük'ten karaktersiz'e teşekkürler)."yıl 1071, selçuklu sultanı alparslan, romen diyojen'e karşı cihat ilan etmiştir. bu cihat çağrısına kendileri gibi müslüman olan kürt devleti mervani`ler 10.000 atlıyla destek vermişlerdir. bugün kürt ve türklerin kardeşliğini sorgulayanlara duyrulur. kürt ve türkler allah'ın davası için bir araya gelmiş, kürt ve türklerin nikahını allah kıymıştır. allah'ın yazdığını kullar silemez, allah'ın yazdığını kullar silemez, allah'ın yazdıgını kullar silemez...

zer mircan turkusu ile devam ediyor:
zer mircan iro iro
dik wan da diki nivro
ro li me bu sed u si ro
zer mircan mircan mircan
zer mircan nal gerdeni
zer mircan işev isev
dik wan da dike nive sev
şev li me bu sed u si sev

bu ne şiddet bu ne hiddet,
ne bu hiddet ofke nefret bu kavga,
herşeye muhalefet herkesle savaşta,
sanki dedi mustafa kemal, yurtta savaş cihanda savaş,
antep'i gazi, maraş'ı kahraman, urfa'yı şanlı kim yapti soyle
çanakkale destanini kim yazdi soyle
once allah sonra bayrak, irkciliga tovbe, tovbe...
irkcilik en buyuk gunahtir gunah
bunu yasakladi ya resulallah
ne onun milliyetcisi ne bunun milliyetcisi,
allah katinda makbul muhammed ummetcisi

türk kürt kardeştir, ayrim yapan kalleştir.
türk kürt kardeştir, ayrim yapan kalleştir.

analar aglamasin, yürekler sizlamasin,
bariş gelsin ulkemize, fidanlar kirilmasin
barişi saglayacak iman olur iman, bir elimde kuran, kulagimda ezan
insanlara zulmetmeyin, zulüm evi viran olur hatta kabe olsa,
bu bariş gelecek bedeli ölüm olsa, bedeli ölüm olsa

türk kürt kardeştir, ayrim yapan kalleştir.
türk kürt kardeştir, ayrim yapan kalleştir.

kardeşlerin arasina fitne fesat sokmayin
allah'in yazdigini bozmaya kalkişmayin
kiyamete kadardir bizim kardeşligimiz
bizi bize baglayan, cimentomuz dinimiz.
açılım açılım istiyoruz açılım, kapatalım karaları ak gunlere açılım
ak ak ak ak ak ak ak gunlere açılım
açılım açılım demokrasi icin açılım, özgürlük icin açılım, kardeşlik icin açılım, barış icin açılım, inanç özgürlügüne açılım, düşünce özgürlüğüne açılım, muasir medeniyetlere açılım, açılım, açılım, açılım

türkü kürdü rumu ermeni azerbeycanli
birakalim bu kavgalari siklaştiralim halayi
haydi hep beraber halaya, come on everybody halaya,
halaya, halaya, halaya...Link: Nihat Doğan 1071 Dinle - 1071 Albümü 2009

Aksiyon Filmi: Victoria's Secret

Parası olan çekiyor, çatır çatır da yayınlıyor arkadaş.


Pearl Harbor, Armageddon ve The Rock gibi filmlerin yönetmeni Micheal Bay'den Victoria's Secret reklam filmi; kalp sıkıntıları olanlar izlemesin:

David Fincher? Facebook Filmi?

Hayır bunu bile ilgi çekici bir şekilde sunacaksındır diye tahmin ediyorum, en azından umuyorum; ama yine de insaf be abi, Facebook'un kuruluşunu anlatmak niye yani?

2010'un sonlarına doğru yayınlanması beklenen yeni David Fincher filmi, Facebook'un kuruluşunu ve kurucularını anlatacakmış.

http://www.imdb.com/title/tt1285016/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...