Reddit & Sosyal Medya & Memes

Reddit'in kurucularından Alexis Ohanian, sosyal medya ve "meme" yaratma hakkında kısacık; ama inanılmaz eğlenceli bir konuşma yapmış TED'de. Çıtır çerez niyetine yutulabilecek bu konuşmayı yayınlamamak da ayıp olurdu.
 

(Dramatic pause)

20. Yıl: Simpsons

Bundan tam 20 yıl önce, 17 Aralık 1989'da bir efsane yayın hayatına başladı: The Simpsons.

Resmi olarak yayınlanan ilk bölümü "Simpsons Roasting on an Open Fire" ile başlayan dizi, daha ilk sezonunda Emmy ödülüne kavuştu.

Dizinin 20. yılı itibariyle prime-time'da en uzun süredir yayınlanan dizi olmasını bir kenara bıraktım, ben dahil milyonlarca insanın gözünde asla sarsılmayacak bir krallık imajına çoktandır sahipler.
Daha nice senelere diyoruz artık.

Yepyeni Alice in Wonderland Trailer'ı

Taze düştü.

Aslında Tim Burton sevmem ama bu filmi beğeneceğim gibi bir his var içimde. Tabi neye göre kime göre, eninde sonunda onca metaforu, göndermeyi muhtemelen yok sayarak çekilmiş bir film seyredeceğiz. Umarım yanılıyorumdur.

Bu arada, Depp'in masanın üstünden Alice'e yürüdüğü sahne beni benden aldı.
Tiger Woods & Sponsorluk Anlaşmaları & Kriz Yönetimi

Tiger Woods skandalından az çok haberiniz vardır diye tahmin ediyorum. Olmayanlar kısa bir bilgiyi Wikipedia'dan alabilirler. Karısına ihanet etmesi, üzerine de trafik kazası geçirmesinden sonra Woods, belirsiz bir süreliğine golfe ara verdiğini açıkladı.

Tabi bunun üzerine, kendisine kamyonlarca para yatıran sponsorlarından bazıları da, anlaşmaları iptal ederek sponsorluklarını geri çektiler. Her ne kadar kibar kibar açıklamalarla bu iptaller duyurulsa da, asıl sebebin yaşanan skandal ve golfü bırakması olduğunu anlamak çok da zor değil. Kendisiyle sponsorluk anlaşmasını iptal edenler arasında Gillette ve bir danışmanlık şirketi olan Accenture bulunmakta.

Adland'de çıkan habere göre ilginç bir gelişme daha yaşandı bu sponsorluk mevzularıyla ilgili: Bazı markalar da bu skandala rağmen Tiger Woods'la aralarındaki anlaşmayı iptal etmeyeceklerini ve sporcuya bu zor zamanında yardımcı olacaklarını açıkladılar. Bu açıklamayı yapan firmalardan biri EA Sports, bir diğeri ise Nike. EA Sports, hali hazırda Tiger Woods ismini taşıyan bir oyun çıkarttığı için kendilerinin destek çekmeleri büyük zarar demek. Ancak Nike'ın böyle bir karar alması ilginç oldu elbette. Bu da şu soruyu akıllara getiriyor haliyle: Böylesine ünlü bir ismi, yaşadığı bir skandalda aniden yüz üstü bırakmak, marka algısında da oynamalara yol açmaz mı haliyle? Elbette popüler kültürün parçası olan birisiyle, popüler kültürün parçası olduğu sürece işbirliği yapılır; ama daha şanı şöhreti yok olmadan, yaşadığı ilk krizde terk edip gitmek, bence hiçbir şey değilse bile "güvenilir marka" algısına biraz zarar veriyor gibi.

Bu konuda görüşlerinizi de merak ediyorum açıkçası.

MTV: Michael Jackson

Bir anlığına açıp bakayım dedim ama hayran kaldığım için buraya da koymam gerekti.

Bu arada reklamın kreatif direktörleri arasında BBDO Düsseldorf'tan bir Türk, Toygar Bazarkaya da bulunuyor.


Penn Olson & Minimalizm

Yakın zamanda keşfettiğim siteler arasında yer alan Penn Olson, medya, reklam ve popüler kültür gibi konularda çıtır çerez bilgiler arayan insanlar için birebir. Hali hazırda internette insanlar kolay yutulabilir bilgilere (haklı ya da haksız olarak) daha çok değer verdiği için, o ekolden şaşmamaya çalışıyoruz.


Balık vermek yerine balık tutmayı öğreterek Penn Olson adresini verdik; yine de bugün dikkatimi çeken bir içeriği de sunayım istiyorum.


Aşağıda gördüğünüz iki reklamın ortak bir özelliği var: İkisi de minimalist. Az lafla çok şey anlatılmasını takdir eden bir insan olarak çoğu reklamı beğendim; ikisini de paylaşayım dedim. Hem zaten Da Vinci'nin dediği doğru değil mi: Simplicity is the ultimate sophistication.
Norrda Sahnedeydi


Bir kez daha büyüleyici bir konsere şahit olduk Cuma akşamı.


Konserden çok güzel fotoğraflara, ve kısacık bir yazıya Avaz Avaz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...