Cüneyt Devrim Boğaziçi'nde!


Bugün Boğaziçi Üniversitesi İşletme Kulübü'nün düzenlediği Market Code pazarlama seminerleri kapsamında Viral Pazarlama kavramını anlatmak üzere Project House kurucu ortaklarından Cüneyt Devrim konuk oldu okula. Kavramları birbirinden tamamen ayırarak gerek Buzz Marketing'i, gerekse Viral Marketing ve WOMM'u oldukça güzel bir şekilde açıkladı kendisi. Açıkçası kafamda pek de açık nokta kalmadı gibi gözüküyor, arada gözümden kaçmış bazı eski viralleri de seyretme olanağı bulduk ve gerçekten tatmin edici bir sunum oldu.


Naçizane tek eleştirim şudur: Türk viral örneklerine biraz daha fazla yer verilebilirdi belki diye düşünüyorum; ama bu haliyle de gayet güzel bence.

- Diesel XXX viralinin Cannes Cyber Lions'da Gold aldığını bilmiyordum ben, yeteri kadar takip etmiyormuşum demek ki


- Güzel, aslında tanıdık bir noktaya da parmak bastı Cüneyt Devrim: İnternette bir videoyu 100 kişi seyrediyorsa, bu 100 kişinin 10'u o videoyu paylaşıyor. Video yaratma işine ise o 100 kişiden sadece 1'i girişiyor. Önemli sayılar, akılda tutmakta fayda var.

- Dijital doğanlar / dijital göçmenler kavramlarının bu kadar yaygınlaştığını bilmiyordum ben. Sene başlarında Newsweek Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Tepeli'nin katıldığı bir toplantıda karşımıza çıkmıştı ilk, bu hafta okuduğum Mayıs 2009 tarihli bir makalede de karşıma çıktı bir kez daha. Kendime not: Kavramların nereden çıktığını, kimin çıkardığını ve tam kapsamlarını öğrenmekte fayda var.


- İşletme Kulübü'ne de naçizane bir tavsiye: Virali yaptınız, süper oldu; artık dijital pazarlama kategorisine de yer verilen seminerler düzenlerseniz mis gibi olacak.

Gelişmeler

Vize döneminin en acılı günlerini  yaşıyorken günlerce çalıştığı Fransızca sınavından 60,5 aldığını öğrenerek hüzüne boğulan bendeniz; daha bunun acısını atlatamamışken yarın sabah yapılacak olan Çeviri Teorisi dersine tabiri caizse itler gibi çalışmaktayım. Bu sürecin ne zaman son bulacağı, ne zaman rahatlayacağımız henüz meçhul ama arada tek tük takip ettiğim, beğendiğim şeyleri paylaşmayınca hem kendime hem de size ayıp etmiş gibi hissediyorum; bu nedenle kısa kısa birkaç şey verelim.

  • Cuma akşamı Taksim Haymatlos'ta Jülide Özçelik konseri var. Kendisi Bilgi Caz mezunu, 2008'de ise Jazz İstanbul isimli bir albüm çıkarttı; ağırlıklı olarak Türk kültüründen şarkıları caz standartlarına göre yorumlayan bu güzel sesli ablamızın konserinin bilet fiyatları 10 TL; gidilip görülebilecek bir şey, detaylar Facebook'ta.
  • Cumartesi sabahı ise Cevahir AVM Kahve Dünyası'nda Kariyer Kahvesi buluşması var. Bu hafta gerçekleşecek olan buluşmanın önemi ise, alanının duayenlerinden Uğur Özmen'i misafir etmesi, dolayısıyla bir şekilde katılmak lazım.
  • Haberini aldığıma en çok sevindiğim şeylerden biri ise biraz alakasız oldu: 23 Aralık'ta Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'da bir Chopin gecesi düzenlenecek. 2010'un, Chopin'in 200. doğum yıldönümü olduğu için pek çok etkinliğin sahneleneceği özel bir sene olması bekleniyor. 23 Aralık'ta ise bu seneyi karşılama niyetiyle bir konser düzenlenecek, yine Polonya'dan Szczepan Konczal, Chopin eserlerini çalacak. Öğrenciye 5 TL olan bu konseri kaçırmamakta fayda var.
Şimdilik bu kadar, daha renkli içerikleri de denk geldikçe sunacağım ama biraz izninizi istiyorum mecburen. 

Yeni Vodafone Şafak Sezer Reklamları

Vodafone'un Tugay ve Hakkı Devrim'li reklamlarının üzerine yayınladığı reklamlar şahane. Şafak Sezer çıkıyor, bu iki karakteri canlandırarak geyiğin belini kırıyor. Çok çok eğlenceli değil; ama fikir şahane bence. Reklam etkisi olarak nasıl sonuçlanacak merak içindeyim aslında; sonuçları öğrenebilsek güzel olurdu.


Ali Sabancı versiyonu da lazım aslında.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...