House 6. Sezon 21 Eylül'de

Allahım dayanamıyorum, her gün bir ızdırap gibi resmen.

Battlestar Galactica ile birlikte benim favori listemin ilk iki sırasını işgal eden House MD, 6. sezonuyla 21 Eylül'de gelecek. Hugh Laurie'nin bölüm başı 450 küsür bin dolarlık ücretinden, jenerikte David Shore'un "beyin" olan yere konulmasına dek bir sürü çılgın detaylarla boğuşabiliriz. Bir arkadaşımı 6. sezona yetiştirmek için bütün sezonları tekrar izlediğim için fark ettiğim üzere, adamlar Icarus'a bile gönderme yapmışlar, daha ne olsun.

Ya da bütün bu detayları bir kenara bırakıp sizinle masaüstü arkaplanımı paylaşabilirim:Yahoo Meme Yapmış


Çok klasik bir başlık farkındayım ama daha iyisi yok kesinlikle.


Yahoo'nun microblogging dünyasına yaptığı hamle "Meme" oldu. Açıkçası çok da yeni bir şey sunmuş mu; görebildiğim kadarıyla hayır. Üstelik muadillerinden de geç girdiği bir piyasada ne kadar tutulacağı da henüz bilinmiyor.

Geçtiğimiz günlerde FriendFeed'den Hamza Şamlıoğlu, Alexa'dan bir veri paylaştı. Bu veriye göre %15.6 kullanım oranıyla Türkler FriendFeed'i dünyada en çok kullanan ikinci millet olarak gözükmekte. Çok fazla kullanıcısı vardır belki ama rafine ve kaliteli içerik sunan çok çok fazla Türk kullanıcı yok aslında.

Yeni bir ortam, yeni bir heves şu anda; ama acaba tutar mı şüpheleri var kafamda. Eğer blog, Twitter, Facebook vesaireler entegre edilmeden, daha rafine bir ortam oluşturulursa umut vaad ediyor bence. Yoksa FriendFeed benim ihtiyaçlarımı gayet karşılıyor desem yeridir.

Ben de koyayım tabi ki: http://meme.yahoo.com/yigitarda/

Bellamy Neler Yapıyorsun?

Muse, Twitter'dan yaklaşık 20 dakika önce aşağıdaki fotoğrafı paylaştı.


Bellamy'nin parmağında tam olarak ne olduğu meçhul. Grubun hangi kafalarda olduğunu da çözemedim; hatta daha fazla sansasyonel magazin kafasında olsaydım "Bellamy'nin, yeni Muse albümünün internete sızdırılmasına cevabı" gibi bir şey derdim; keza öyle bir şey de olabilir aslında haha.

İlginç kafalar, PR 2.0 güzel şey ama bu kadarı da fazla mı acaba diye sorguluyor insan haliyle.


Expositions #12

09.09.09, "ilginç" bir tarih olarak kimilerinin akıllarına yazılırken, Doğan Yayın Holding'e kesilen cezaya verilen tepkiler, Kadir Topbaş'ın sel yüzünden vatandaşı suçlaması ve bilimum irili ufaklı saçma sapan olaya da sahne oldu. Bütün bunlar genel bir dert olarak aklımızdan çıkmıyorken, uzun zamandır ara verdiğim Expositions'tan bir tane daha patlatarak kafa dağıtayım dedim. Bu sefer şarkılara açıklamalar yok, çünkü bazılarını indireli o kadar çok zaman oldu ki yazacağım bütün her şey sallamasyon olacak.

Saçma sapan giriş cümlelerini geçtikten sonra playliste geçebiliriz. Daha önce de dediğim gibi geri dönüşlere hastayım, geri dönüş yapanlar adres de bildirirse baklava yollayacağım.


expo 9 eyluk

Her Gün Bir Link #1

Elbette "her gün" olmayacak bu, kendimizi kandırmayalım.

Daha önceden not aldığım; ancak şu anda zaman ayırabildiğim bookmarklarıma bakıyordum, paylaşacağım linkle karşılaştım. Söyleyecek çok da söz yok, adamlar her şeyi anlatmış görselleriyle.


http://www.droppingknowledge.org/bin/media/showQuestionAds.page

Durex Sells

Sex sells hesabı.


İlkini mutlaka görmüşsünüzdür de, alttakileri görmüş müydünüz, merak ediyorum.


http://cdn.nextround.net/wp-content/uploads/2009/08/durex_fathersday.jpg

http://cdn.nextround.net/wp-content/uploads/2009/08/durex_reallybig-560x372.jpg

http://cdn.nextround.net/wp-content/uploads/2009/08/durex_kilt-560x765.jpg

http://cdn.nextround.net/wp-content/uploads/2009/08/durex_playpin.jpg


Bir Facebook Deneyi
Geçtiğimiz haftalarda Ercan'ın bahsettiği bir olay vardı. Sırf ilgi çekebilmek uğruna bir arkadaşı Facebook'taki doğum tarihini 3 ayda bir değiştiriyormuş, çoğu insan da bu numarayı yiyormuş.

Uzun zamandır, Facebook'taki doğumgünü kutlama alışkanlığının ne kadar bilinçli bir şekilde gerçekleştiğini incelemeyi istiyordum; ancak elimde doğru malzeme yoktu. Yukarıdaki fikirden yola çıkarak bu malzemeyi şöyle oluşturdum: Normalde doğum tarihim 1 Aralık olmasına rağmen tarihi 7 Eylül'e çektim 1 - 1.5 hafta öncesinden. Elbette bazı sazanların olacağını tahmin ediyordum ancak bu kadar çok ve bu kadar farklı kitlelerden olmasını beklemiyordum.

Sonuç analizi şöyle:

- Yakın ilkokul arkadaşlarımın yanlış bilme gibi bir ihtimali yoktu zaten, onlar fark ettiler hemen.
- Yakın lise arkadaşlarımda garip şeyler oldu. Yarısı "mutlu yıllar kanka" minvalli mesajlar atarken, diğer yarısı da "insanları kandırma" temalı mesajlar atmış. Oltaya gelen arkadaşlarımdan biri ise sazanladığını fark ettikten sonra mesajını silmiş; ancak e-mail duruyor hala.
- Bölüm arkadaşlarımın bilmesini pek beklemiyordum; %100 ortalama ile oltaya geldiler.
- Paticik tayfası Facebook'tan görüp başlık açtığı için ilk 30 dakika - 1 saat aralığında güzel yakalananlar oldu; ancak ifşa edilmemle birlikte beklediğim ilgiyi göremedim.
- Bence yakın lise arkadaşlarımın yakalanmasıyla birlikte en ilginci akrabalarımın da yakalanması oldu.

Şimdi şöyle bir şey var, zaten kimseden doğumgünümü ezbere bilmelerini beklemiyorum; bir tek, kaç kişinin hiç sorgulamadan, sağ çerçeveden doğumgünü olduğunu gördüğü insanları kutladığını merak ediyordum. Karşılıklı saygı ve nezaketen kutlayan, doğumgününü bilme ihtimali olmayan insanları bir kenara bırakırsak; doğumgününü kutlayanların yaklaşık yarısı sağ çerçeveye, kendi bilgilerini göz ardı ederek körü körüne güvenmiş, ilginç olmuş.

Msn'den doğumgünümü kutlayıp, sonra sazanladığını öğrenip, ardından da Facebook'a "Sazan mevsimi açıldı" yazanlara da ayrıca sevgiler.

p.s: "Sen neye göre kutluyorsun" diyenler olursa, yüz yüze görüşme ihtimalim olan insanların, ya da bir zamanlar yakın olduğum insanların doğumgünlerini kutluyorum öncelikle. İkinci sırada ise yüz yüze görüşme ihtimalimin düşük olduğu ama aradaki bağlantıyı koparmak istemediğim, network insanları yer almakta. Yine de her gün sağ frame'e bakıp "bugün kimin doğumgünü varmış" demediğim için pek çoğunu kaçırıyorum, onlar için de özür şimdiden.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...