TEDTalks: Golan Levin

Bu sene Şubat ayındaki TED Palm Springs'te Golan'ın yaptığı; kafa açan bir konuşmaydı bu, dün itibariyle TED'in sitesine düşmüş; hali hazırda Nil Karaibrahimgil için "4.500 dolar ödedi, TED Global'e gitti" haberleri düşmüşken fırsatı kaçırmamak gerek.Yaratan adam, hem sanatçı hem de yazılımcı olmasından ötürü dikkate alınması gereken birisi; klişe lafı bilirsiniz: "İş adamı olun ama sosyal aktiviteniz, kulüp aktiviteniz de olsun." Bu bence onun bir adım sonrası: Geçmişinde yaratıcı işlerin bulunduğu bir insanın, naçizane fikrimce biraz olsun kendisini gösterebileceği, insiyatifini kullanabileceği bir alan verildiğinde diğer insanlara göre daha başarılı olma ihtimalinin yüksek olduğuna inanıyorum. Tabi bununla ilgili yazılı bir araştırmaya bakmadım, araştırmalar tam tersini işaret ediyordur belki:)

Konuşmanın ilerleyen dakikalarında adamın canlı canlı yaptığı şov, göz takip sistemi ve konuşmanın son bölümünde yer alan gerçek hayat örneği beni benden aldı. Hatta ilerisi için biraz da korkuttuğunu söylemeliyim.

Steve Jobs: Fake Facebook Page

Sadece Steve Jobs için değil aslında, Barack Obama, Hitler ve Satan için de bulunmakta sahte Facebook sayfaları, Hitler'inki de oldukça komik; ama yine de Steve Jobs'ı koymak istedim ben. Lame biraz; ama güzelliği detaylarda saklı.

Diğerlerine de bu linkten ulaşabilirsiniz.


300

Bu sefer çok kişisel olacak, uyarmadı demeyin.


Aslında başlık "garip kafalar, garip hayatlar" da olabilirdi; şu anda bu kafama yatsa da 300'ün saçmasapan gereksiz bir anlamı var, o saçmasapanlığı korumak gerek bazen: 300. blog yazısı.

Baya bir zaman oldu blogu açalı, para kazanma odaklı olup da para kazanmayı beceremeyen birisi olarak buradan da para kazanamamış olmam beni pek şaşırtmadı; pek de ummuyordum zaten. Maksat fikir paylaşımı, bir yerlerde de okuyabileceğiniz gibi "bizimkisi amme hizmeti".

Ha ne oldu, sadece son 1 - 1.5 ay bile hayatımda bir sürü değişikliğin, önemli olayların yaşandığı bir süre oldu. Çoğu da güzel olmadı belki; ama güzel olanlar olmayanları telafi ediyor bence (gıcıklığına kompanse ediyor yazmak istiyorum ahah).

Peki neler oldu: Örneğin 2 hafta önce ailem boşandı. 20 yaşını bitirecek bir adama koymaz elbette, survivalist olmasam da etkilenmemek için elimden geleni yaptım; az çok da başarılı oldu sanırım.

Bu survival hareketlerinden biri de kendi evime çıkmak oldu. An itibariyle, 3 yıldır planladığım ama hiçbir zaman gerçekleşmeyen radikal kararı sonunda gerçekleştirerek yerleştiğim Hisarüstü'ndeyim. Problemler olacak, yeri gelecek sürüneceğiz belki de ama güzel olacak.

Alametifarika'dan ayrılmaya karar verdim. Durup dururken, her şey güzelken. Geçtiğimiz gün yapılan bir konuşmada da geçmişti "10 yıl sonra sen her boku yapan adam olacaksın." lafı geçmişti. Master of none olmadığım sürece her boku yapan adam olmaya kapım açık her zaman. Gelecek ne getiriyor bilinmiyor sonuçta. Yine de çok güzel, dolu dolu bir 8 ay geçirdim; onun da hakkını vermem lazım, bugün de 155 sayfalık bir sunum tamamladık, hoş oldu:)

Avaz Avaz'ın sitesine müdahalede bulunduk. Hani müdahalede bulunduk derken radikal bir müdahale oldu bu, kadro olarak kafamızda sürekli yer eden site fikirlerinin bir yansıması oldu bence de biraz; en azından müzik yönüyle. Ben daha bir şey söylemeden, ya da daha güzeli kafamdaki fikirleri adam akıllı bile ifade edemiyorken ağzımdan dökülen tek tük kelimelerden ne demek istediğimi anlayan insanlarla çalışmayı, takılmayı, muhabbet etmeyi seviyorum. Kafamızdaki fikirlerin sadece yarısını bile gerçekleştirebilecek olursak (ki bunların hatırı sayılır bir kısmı gerçekleştirilebilir fikirler), önümüzdeki aylarda bizim ve Avaz Avaz'ın adını sıkça duyacaksınız diyebilirim.

Uzun, upuzun bir yazı oldu bu; bir daha fırsat gelmez diye yazdıkça yazmaktayım.

Hayatımda düzeltilmeyi bekleyen onca şey varken benim hiçbir şey yapmaya vakit bulamamam, bulduğum vakitleri de hiçbir şekilde iyi değerlendirememem beni benden almakta şu sıralar. Ev değiştirmem lazım, bir sürü ihtiyaç gidermem lazım, para lazım, yeni bir işe / staja geçmek lazım, yeni keşfedilen müzikleri indirmek lazım, örneğin tasarımıyla fark yaratan dergileri incelemek lazım, tatile gitmek lazım, ve daha bir sürü şey.

Belirsizlikler beni öldürüyor, 5-6 ay öncesine kadar 2 haftalık planlarını bile çizebilecek bir adam iken şu anda yarın akşam ne yapacağımı bilmeden yaşamaktayım.

Saat de 02.44 olmuş, benim gözlerim kapanmak üzereyken hepinize sevgiler, bu ego ve bu kafayla daha neler neler göreceksiniz önümüzdeki günlerde. Görsel de seçemiyorum, seçmeye kalkarsam bu yazı asla yayınlanmayacak.

Schumi F1'e geri dönüyor!

Bu kadar sansasyonel bir haber yok aslında ama şunu yapmam gerekiyordu:)


Massa'nın geçirdiği kazadan sonra İspanya GP'sinde yarışamayacağı açıklanmış. İspanya GP'sinde de Ferrari adına Schumacher yarışacakmış.


Haber NTVSpor'a düşse de yabancı kaynak göremedim henüz; ama yalan olacağına inanmıyorum.

Tek dileğim: İspanya GP'sinden sonra "Efsane geri döndü" diye başlık atmak istiyorum.

Edit: Resmi haber F1'in sitesine düştü:


Ferrari announced on Wednesday that they plan to draft in Michael Schumacher to replace the injured Felipe Massa at forthcoming Grands Prix, until the Brazilian is able to race again.

The seven-times world champion, who retired from Formula One racing at the end of 2006, will undergo a special training programme over the next few days to confirm he is fit enough to compete in next month’s European Grand Prix...


BMW Formula 1'den çekiliyor


Haber sitesine döndük bugün biraz; ama önemli haberler düşüyor, paylaşmamak olmaz.


Massa'nın kafasına isabet eden yayın Formula 1 gündemindeki etkisi yeni yeni soğumaya başlamışken yeni bir haber bomba gibi düştü diyebilirim.

Açık bir sebep belirtmeseler de BMW Sauber takımının son zamanlardaki durumunun pek de iyi olmadığı biliniyor; yine de sezon yarışlarının daha devam ettiği düşünülecek olursa, bence biraz erken yapılmış bir açıklamaya benziyor bu.

"Takımın pilotlarına ne olacak" ve "Başka takımlar da çekilecek mi?" diye iki güzide sorumuz var cevap bekleyen elbette.

Microsoft ile Yahoo Anlaştı


Microsoft'un neredeyse 1 yıldır gerçekleştirmeye çalıştığı anlaşma sonunda finalize oldu: Microsoft ile Yahoo birlikte çalışıyor.

Yapılan anlaşmaya göre Yahoo, arama motoru piyasasından çıkacak; onun yerini Bing alacak. Yahoo ise sadece medya ve pazarlama alanlarında aktif faaliyet gösterecek.

İki taraf için şöyle sonuçları var bunun:

Microsoft, bu anlaşmayla birlikte pazar payını %35'lere kadar çıkarma şansına sahip; ancak Inquisitr'a göre bu rakamın %20'lerde kalma ihtimali daha yüksek. Zamanla göreceğiz.

Yahoo ise Bing'in reklam satışlarında ekslusiv bir satış hakkına sahip olacak gibi gözüküyor. Aynı zamanda Ad Age'e göre, Bing'in database'ini de kullanabileceği için elinde daha geniş bir hedeflenebilecek kitle olacak; bu da onlara çok büyük fayda sağlayacak muhtemelen.

Konunun özetini en güzel Ad Age veriyor aslında:

The deal will take Yahoo out of the search-technology business so it can focus on media, marketing services and sales. Microsoft, especially if it can cede search sales duties to Yahoo, becomes more of a technology and infrastructure company, its disciplines better aligned with its strengths. (It would still, however, have a massive global display-ad sales business.)


Böyle evlenmek lazım

Birkaç gündür internette olsa da ancak fırsat bulabildim.


Şarkı değişebilir; ama kesinlikle böyle evlenmek gerek. Adamlarda %100 özgüven var, yaratıcılık desen keza.

Söylenecek pek de bir şey yok, kilisede gerçekleşen bir düğünün girişi için yaratıcı bir şey düşünüyor çiftimiz, gırgır şamata bir olay yapıyorlar bunun üzerine de.

Alain de Botton: Success and Failure

Modern çağın önemli düşünürleri arasında kabul edilen Alain de Botton'ın TEDGlobal 2009'da, geçen hafta yaptığı konuşması; ben seyredememiş olsam da Twitter ve seyreden pek çok insan arasında sık sık konuşuldu.

İleride referans gösterilmesi muhtemel olan bu konuşma, ilginç bir şekilde TEDGlobal'den bir hafta sonra internet sitesinden yayınlandı.

Şu anda bu mesajı yazdığım bilgisayardaki ses kartım bozuk olup bu konuşmayı seyredemesem de, muhteşem şeyler barındırdığına dair hiçbir şüphem yok; bu nedenle de gönül rahatlığıyla sizlerle paylaşıyorum.
Günün Dersi #1

Bu blog, "#1" olup da devamı gelmeyen yazılarla dolu olsa da, ben bunu yapmaya inatla devam edeceğim:)


If you only have a hammer, you tend to see every problem as a nail.


Abraham Maslow

Denizde yaşayan solungaçlı canlı

Krediyi Osman Nadir Aydın'a veriyoruz.


Kapak niteliğinde reklam olmuş. Diğer markalardan da böyle reklamlarla karşılaşabilecek miyiz acaba; çok merak ediyorum.

MJ's Blackness

Dünyada ne kadar işsiz, ne kadar boş insanlar var aslında. Güldüm mü, güldüm; o ayrı.
Re: Eski Sevgilime Kapak Olsun

Kadın - Erkek ilişkileri üzerinden reklam üretmek ne kadar da işe yarıyormuş halbuki. Sex sells elbette; ama bu tarz ilişkiler daha da fazla satıyormuş meğerse; bunu gösterdi bu reklam. GG'nin ajansını da bu açıdan kutlamak lazım; inanılmaz bir damar bulmuşlar, viralden de öteye geçti.

Kıskançlık da var tabi, çünkü sahte bir haber / video yapıp Show Haber'e çıkmayı deli gibi istiyorum şahsen.

Takip edememişler için olay şöyle: Bir altta görmüş olduğunuz GittiGidiyor virali o kadar ilgi çekti ki; devamında Milliyet'in internet sitesi ve Show TV haberde haberi çıktı gerçek bir olaymış gibi. Baya insanın bunu gerçek sanmasından daha ötesi, buna üretilen cevaplar oldu. Bu cevaplar viralin bir devamı mı, açıkçası buna kesin bir şey söyleyemiyorum; ama her ne olursa olsun kreatif olarak kötü, etkinlik olarak çok başarılı bir iş çıkartıldı. Hani detaya inildiği zaman, zamanlamasının bile iyi olduğunu görebiliyoruz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...