Japonlar cidden yapıyor.

Seyrettiğim en yaratıcı kliplerden birisi bu olabilir.


Japon grup "Sour" un şarkısı için çekilen klipte yer alanlar tamamen grubun hayranları, ve seyrettiğiniz görüntüler fark edebileceğiniz üzere webcamlerle çekilmiş; daha sonra montajlanmış falan. Montajı önemli değil de, böyle bir senkronizasyon, böyle yaratıcı klip fikri az gördüm diyebilirim.

Şarkı fena değil de; şarkıyı boşverip klibe odaklanmanızda fayda var.
OK Reklamları Ads of the World'deGerekli bütün bilgi başlıkta yer alıyor diyebilirim neredeyse. RPM Radar'ın 2 tane OK reklamı bugün Ads of the World'deki yerlerini almışlar, tebrikler. Ben çok beğenmedim; o ayrı.

Social Media Marketing v.1

Olay budur.Detaylara Mashable'dan ulaşabilirsiniz, biraz önce Twitter'ın en trend başlığı olmasıyla dikkatimi çeken bir olay bu pazarlama tekniği.

Twitter'da "#Moonfruit" hashtagini kullanarak tweet'leyenler arasından 10 gün boyunca her gün 1 kişi rastgele seçilecek ve onlara MacbookPro hediye edilecek.

Twitter'ın efektif kullanımı ve marka bilinirliğini artırma açısından çok çok başarılı bir kampanya olmuş; hayatımda hiç duymadığım Moonfruit isimli bir markayı keşfettim mesela bugün.

Eye-Tracking Outdoor

Her geçen gün yeni bir reklam mecrası / tekniği ortaya çıkıyor.


Daha bu sabah, Hürriyet'in ilk sayfasını reklamla çerçevelemesini ve Cannes'da ödül alan, sinema tavanından reklam gösterilmesi fikirlerini konuşurken bununla karşılaştım:


Panoda bir kamera var ve göz hareketlerini takip ediyor. Eğer panoya doğrudan bakıyorsanız ayrı bir poster, bakmıyorsanız ayrı bir poster gösteriliyor.

Çok başarılı.

Çarşı dur durak bilmiyorInternet Explorer 8 Reklamları

Bugün Microsoft günü oldu biraz:)


Bir yerlerde geçiyordu, "Microsoft reklam bütçesinin bir kısmını R&D ve teknik desteğe ayırsa neler neler başarır." diye, bunu doğrulayacak ölçüde bir reklam kampanyası başlatmışlar IE8 için.

Ağırlıklı olarak viral bir şekilde yayılması için hazırlanmış videoların tamamına buradan
ulaşabilirsiniz. Ninja abimiz de tehdit ediyor zaten, "If this video doesn't go viral..." diye.

Absürd frontman reklamlarının yanı sıra "İnternetin kısa bir tarihi" konseptine sahip, modemlerden virallere, "I can has chezburger" den Obama'ya dek farklı hikayeleri olan reklam serileri de çekmişler.

Başarılı mı, bence değil. İnternetin geçmişi konseptinden nemalanmak mantıklı bir düşünce ama uygulamada tutturamamışlar. Absürdlüklerinden dolayı gülseniz de çok kısa bir süre sonra akıldan çıkıyor.


Windows 7 Fiyatları Geldi


Bakılacak olduğunda, beklentisinin bu kadar yüksek ve değerlendirmelerinin bu kadar olumlu olduğu bir işletim sistemi için çok da uçuk fiyatlar değil bunlar. Yine de Professional'ın fiyatını artırıp Home'ların fiyatlarını biraz daha düşürselerdi daha hoş olabilirdi.

Expositions #11

Blogun 250. entrysi de, çıkış noktalarından biri olan Expositions konseptine selam çaksın istedim.


Uzun zamandır biriken, paylaşamadığım bir sürü şarkı vardı; o yüzden de uzun bir playlist yapayım, şarkılar hakkında da pek bir şey yazmayayım dedim. iMeem'den yaptım bu sefer playlisti, umarım düzgün bir şey çıkacak. Bazı şarkıların kısaltılmış hali var, kendileri için araştırma yapmanız lazım biraz.

Aslında kafam rahatladığında bir şeyler yazmak da isterim; ama zor gibi gözüküyor. Vision One'ı sözleriyle dinleyin mutlaka, The Rain'le birlikte en çok beğendiğim şarkısıdır bu playlistin. Bazı albümler 2009'dan, daha kokusu adam akıllı sinmedi bile diyebilirim.

İyi dinlemeler!


Expo Haziran

Jens Lekman? Domuz Gribi?


1 saat önce Mehmet Tez'in bloguna düştü, Jens Lekman, Güney Amerika dönüşünde havaalanında bayılmış, doktorlar Domuz gribi(H1N1'e yakalandığını söylemişler.) 10 gün boyunca karantinada kalacakmış, sonrasında neler olacağı meçhul.


Blog yazısına da şuradan ulaşabilirsiniz.

Sıfır KM - Albüm


Depar'dan bulabilirsiniz. Bence indirmenin yanı sıra albüm olarak satın da alırsanız çok hoş olur.

İlk defa Masstival'da seyretmiştim Sıfır KM'yi. Beklenti ÇOK yüksekti konserden önce, ki gerçekten de karşılamak bir yana, konserin en enfes performanslarından birini sergilemişlerdi. Tabi çoğu insan gibi "Albüm çıksa da orgazm ola ola dinlesek" diye düşünmüştüm.

O albüm geldi.

Gerçekten de "Artık konser değil de albüm" fikrini vermek için mi yapmışlar bilmiyorum; ama "Albüm" ismini verdikleri albüm Haziran ayı içinde piyasaya sürüldü. Progresif / Hard rock tınılarında gezinen albümün çok deli olduğunu söylemem lazım (ekleyeyim, bu bir albüm eleştirisi değil).

Zalim, Yas ve Med-Cezir'in bu yeni yorumlarını dinlemek büyük zevk, özellikle de Zalim, "Biz olduk abi" dedirtecek kıvamda yorumlanmış; her yerde dinlemek dinletmek gerek.

Bence daha önemlisi ise, bu albümde dinleme şansı bulduğumuz iki parça: "Rahat Bırak" ve "Meraklı". Yüzbinlerce kolpa, "Türkçe Rock" sınıflandırması altında dinlediğimiz şarkıdan sonra, Kramp - Lan N'oldu gibi has Türkçe Rock kategorisine yerleştirebileceğimiz, yardıra yardıra giden 2 tane parçayla karşılaşmak beni ciddi ciddi mutlu etti diyebilirim. Hadi "Meraklı" o kadar süper bir parça değil; ama "Rahat Bırak", Kramp, Objektif vs. dönemine denk gelseydi bir kült olabilirdi. Şimdi o kadar popüler olamayacakları için zor gözüküyor; ama bence yine de kült olabilir.

Sonuç olarak, tertemiz, taptaze, mis gibi bir albüm olmuş. Her bünyeye hitap etmiyor elbette; ama bir şans vermeye kesinlikle değer, pişman olma ihtimaliniz yok gibi bir şey.

Michael Jackson: İnternet'in en büyük günü

MJ'in ölümüyle ilgili ufak birkaç kelam ettiğim için pek de bir şey söyleyemiyorum zaten üstüne. Onun yerine, ölümünün çeşitli ortamlardaki etkisini paylaşmaya çalışıyorum. Az aşağıda gördüğünüz "Yahoo Answers" sorusu bunlardan biri, bir diğeri ise "Michael Jackson" aramasının Google'da yarattığı etkiyle alakalı.

Gökçen anlattı dün: Google, öldüğü gün yapılan "Michael Jackson" aramalarını saldırı zannetmiş.

CNET'ten aslını okuyabileceğiniz haberdeki görseli paylaşınca ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız sanırım:


Kim olsa öyle zanneder tabi ki. Google'ın neler olup bittiğini anlaması 20 - 25 dakika sürmüş, bu süre zarfında ise Google News'ta Michael Jackson diye aratanların bir kısmı şu cevapla karşılaşmış:

"We're sorry, but your query looks similar to automated requests from a computer virus or spyware application. To protect our users, we can't process your request right now."

11 Eylül 2001'den beri de bu büyüklükte bir arama patlaması yaşanmamış sanırım. İnternet'in en büyük günlerinden biri olarak kayda geçti çoktan.

Kolpalıkta sınır yok: Kivvi

Yurtdışında tutan bir şeyi hemen lokalize edip, Türk piyasasına kakalamak, yurdum insanının "kolay para" felsefesini en güzel özetleyen eylemlerden biri. Gün geçmesin ki bir arkadaşlık sitesinin, yeni bir satış yönteminin ya da bir fikrin Türkçe versiyonu piyasaya sürülmesin.

Geçtiğimiz günlerde bir blog başlığında görmüştüm (kim hatırlamıyorum, özür.); Twitter'ın ".tr" uzantısını satın alıp "Türkçe Twitter" diye site açmış adamlar. Twitter'ın böyle bir domaini kaptırması büyük rezalet, eğer Türkiye piyasasına açılmayı planlıyorlarsa çok güzel para ödeyeceklerdir diye tahmin ediyorum. "Orijinal" Twitter'da SMS ile tweet'lemek 3 kontör iken bunda yanlış bilmiyorsam 4 kontör. Süper fikir, aynen devam.

Bu yazıyı yazmama sebep olan haber ise yine konuyla doğrudan alakalı. "Omegle" diye bir site vardı, tamamen rastgele insanlarla karşıdakinin kimliğini, nickini (=Stranger) bilmeden chat yapabiliyordunuz. Çok basit bir fikir olmasına rağmen ciddi anlamda tuttu, yapan kişi de 18 yaşındaydı sanırım ve o da inanamamış zaten sitenin bu kadar tutmasına. Tabi bunda "Genç Türk neslinin" siteye hücum etmesinin de etkisi büyük. Sonuç olarak, sivri zekalı birileri bu siteyi de alıp hemen yerelleştirmiş, "Kivvii" diye bir site açmış. Sitenin linkini bile vermiyorum, yanlışlıkla buradan gidip hit yaptırmayın adamlara diye; sonuçta ucuz çıkarlar doğrultusunda hareket edilmekte. Üstüne üstlük Türk genci, İsveç'li liseli hatunlarla Omegle'de tanışmak varken diğer kıllı Türk erkekleriyle tanışmak için niye gelsin ki Kivvii'ye.

Tutarsa oturup ağlarım elbette; ama hiç sanmıyorum açıkçası tutacağını.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...