Tiger Woods & Sponsorluk Anlaşmaları & Kriz Yönetimi

Tiger Woods skandalından az çok haberiniz vardır diye tahmin ediyorum. Olmayanlar kısa bir bilgiyi Wikipedia'dan alabilirler. Karısına ihanet etmesi, üzerine de trafik kazası geçirmesinden sonra Woods, belirsiz bir süreliğine golfe ara verdiğini açıkladı.

Tabi bunun üzerine, kendisine kamyonlarca para yatıran sponsorlarından bazıları da, anlaşmaları iptal ederek sponsorluklarını geri çektiler. Her ne kadar kibar kibar açıklamalarla bu iptaller duyurulsa da, asıl sebebin yaşanan skandal ve golfü bırakması olduğunu anlamak çok da zor değil. Kendisiyle sponsorluk anlaşmasını iptal edenler arasında Gillette ve bir danışmanlık şirketi olan Accenture bulunmakta.

Adland'de çıkan habere göre ilginç bir gelişme daha yaşandı bu sponsorluk mevzularıyla ilgili: Bazı markalar da bu skandala rağmen Tiger Woods'la aralarındaki anlaşmayı iptal etmeyeceklerini ve sporcuya bu zor zamanında yardımcı olacaklarını açıkladılar. Bu açıklamayı yapan firmalardan biri EA Sports, bir diğeri ise Nike. EA Sports, hali hazırda Tiger Woods ismini taşıyan bir oyun çıkarttığı için kendilerinin destek çekmeleri büyük zarar demek. Ancak Nike'ın böyle bir karar alması ilginç oldu elbette. Bu da şu soruyu akıllara getiriyor haliyle: Böylesine ünlü bir ismi, yaşadığı bir skandalda aniden yüz üstü bırakmak, marka algısında da oynamalara yol açmaz mı haliyle? Elbette popüler kültürün parçası olan birisiyle, popüler kültürün parçası olduğu sürece işbirliği yapılır; ama daha şanı şöhreti yok olmadan, yaşadığı ilk krizde terk edip gitmek, bence hiçbir şey değilse bile "güvenilir marka" algısına biraz zarar veriyor gibi.

Bu konuda görüşlerinizi de merak ediyorum açıkçası.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...