Yeni Nesil "Vakit": Taraf

Neler olduğunu hatırlıyor musunuz? Kısaca özetleyelim.

Geride bıraktığımız hafta içerisinde, Taraf gazetesi sansasyonel haberlerinden bir tanesine daha imza attı. Bu habere göre, geçtiğimiz aylarda helikopteri kötü hava koşulları altında dağa çarpan BBP Eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu NTV öldürmüştü.

Nasıl? Telefon açarak. Taraf'ın iddiasına göre helikopter havadayken, saat 14.34'ten itibaren helikopterde bulunan insanlar 295 defa aranmıştı. Helikoptere de önceden çip takıldığı için bu aramalar manyetik alan yaratmış, cihazları bozarak pilotu yanıltmıştı.

Bu habere NTV'nin kayıtsız kalması beklenemezdi elbette. Aklıma gelen en önemli alıntılardan birini Mirgün Cabas, Yazı İşleri programında yaptı: "Bu haberin içinde belgeler, uzman görüşleri gibi unsurlar var ama temel bir şey eksik; akıl yok"

Olay böyle kapanmadı elbette, Taraf iddialarına devam ederken Ahmet Altan da bir yazı patlattı. "NTV ve gazetecilik" adlı yazının sonuna bakalım: "Ya savcının elindeki resmî telefon kayıtları hatalı ve biri savcıyı şaşırtıp soruşturmayı yanlış yönlendiriyor. Ya da “biz aradık” diye canlı yayında itiraf ettiklerine göre NTV’den birileri o helikopterin düşeceğini, daha düşmeden önce biliyordu. Hangisi?"Çözüm

NTV, hizmet aldığı telekomünikasyon kuruluşundan aramaların dökümünü çıkartıp internet sitesinde yayınladı. Hazır mısınız? Taraf'ın baktığı saatler ile NTV'nin saatleri arasında 2 saatlik bir fark vardı. GMT saat düzenlemesini hesaba katmayan (bilerek mi acaba?) Taraf, NTV'nin helikopter düşmeden önce aramalar yaptığını iddia etmişti. Oysa bütün aramalar helikopter düştükten sonra yapılmıştı. NTV'nin bunun üzerine Taraf ile dalga geçtiğini söylesem şaşırmazsınız herhalde. Ertesi gün de Taraf, manşetten geçen bir özür ile hatasını kabul etti; ama ne kadar samimiydiler bilemiyorum.

Yeni Nesil "Vakit"

Bu habere bir de şu açıdan bakalım. Vakit gazetesinin "İşte o üyeler" manşetini ve orada bahsi geçen üyelere daha sonra saldırı düzenlenmesini hatırlayan var mı? O haber ile Taraf'ın yaptığı haberi yan yana koyup düşünün. BBP gibi sağı solu belli olmayan bir kitleye NTV'yi açık bir hedef olarak göstermek, tehlikeli şeylere yol açmaz mı? Herhangi bir saldırı olduğu zaman Taraf bunun sorumluluğunu alacak mı? Hiç sanmıyorum. Buna hatalı haber adı verebilir miyiz? Açıkçası ona da pek inanmıyorum, çünkü tavırlarında zerre samimiyet göremiyorum.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...