Bir Facebook Deneyi
Geçtiğimiz haftalarda Ercan'ın bahsettiği bir olay vardı. Sırf ilgi çekebilmek uğruna bir arkadaşı Facebook'taki doğum tarihini 3 ayda bir değiştiriyormuş, çoğu insan da bu numarayı yiyormuş.

Uzun zamandır, Facebook'taki doğumgünü kutlama alışkanlığının ne kadar bilinçli bir şekilde gerçekleştiğini incelemeyi istiyordum; ancak elimde doğru malzeme yoktu. Yukarıdaki fikirden yola çıkarak bu malzemeyi şöyle oluşturdum: Normalde doğum tarihim 1 Aralık olmasına rağmen tarihi 7 Eylül'e çektim 1 - 1.5 hafta öncesinden. Elbette bazı sazanların olacağını tahmin ediyordum ancak bu kadar çok ve bu kadar farklı kitlelerden olmasını beklemiyordum.

Sonuç analizi şöyle:

- Yakın ilkokul arkadaşlarımın yanlış bilme gibi bir ihtimali yoktu zaten, onlar fark ettiler hemen.
- Yakın lise arkadaşlarımda garip şeyler oldu. Yarısı "mutlu yıllar kanka" minvalli mesajlar atarken, diğer yarısı da "insanları kandırma" temalı mesajlar atmış. Oltaya gelen arkadaşlarımdan biri ise sazanladığını fark ettikten sonra mesajını silmiş; ancak e-mail duruyor hala.
- Bölüm arkadaşlarımın bilmesini pek beklemiyordum; %100 ortalama ile oltaya geldiler.
- Paticik tayfası Facebook'tan görüp başlık açtığı için ilk 30 dakika - 1 saat aralığında güzel yakalananlar oldu; ancak ifşa edilmemle birlikte beklediğim ilgiyi göremedim.
- Bence yakın lise arkadaşlarımın yakalanmasıyla birlikte en ilginci akrabalarımın da yakalanması oldu.

Şimdi şöyle bir şey var, zaten kimseden doğumgünümü ezbere bilmelerini beklemiyorum; bir tek, kaç kişinin hiç sorgulamadan, sağ çerçeveden doğumgünü olduğunu gördüğü insanları kutladığını merak ediyordum. Karşılıklı saygı ve nezaketen kutlayan, doğumgününü bilme ihtimali olmayan insanları bir kenara bırakırsak; doğumgününü kutlayanların yaklaşık yarısı sağ çerçeveye, kendi bilgilerini göz ardı ederek körü körüne güvenmiş, ilginç olmuş.

Msn'den doğumgünümü kutlayıp, sonra sazanladığını öğrenip, ardından da Facebook'a "Sazan mevsimi açıldı" yazanlara da ayrıca sevgiler.

p.s: "Sen neye göre kutluyorsun" diyenler olursa, yüz yüze görüşme ihtimalim olan insanların, ya da bir zamanlar yakın olduğum insanların doğumgünlerini kutluyorum öncelikle. İkinci sırada ise yüz yüze görüşme ihtimalimin düşük olduğu ama aradaki bağlantıyı koparmak istemediğim, network insanları yer almakta. Yine de her gün sağ frame'e bakıp "bugün kimin doğumgünü varmış" demediğim için pek çoğunu kaçırıyorum, onlar için de özür şimdiden.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...