Reactable @ Uncharted

Bilen biliyor, uzun bir süredir Santralistanbul'da Uncharted / İsimsiz adlı bir sergi bulunmakta. "Medya sanatlarında kullanıcı çerçeveleri / User frames in media arts" alt başlıklı sergi, kullanıcı etkileşimini odağına alan ilginç eserler barındırıyordu.


Bazıları bana Azınlık Raporu'nu andıran, bazıları "yok artık" dedirten, bazıları da çok sıkıcı pek çok eser bulunmaktaydı sergide. Çok üzgünüm ama bu Pazar kapandı sergi. Ben de erteleye erteleye, kapanacağı gün gittim sergiye.


Hemen altımda görmüş olduğunuz fotoğrafta kamera aracılığıyla hareketlerinizi algılayan bir sistem bulunmakta, böylece sizin bulunduğunuz noktaya ve yaptığınız hareketlere göre ekrandaki çeşitli nesneleri gönderiyor. Ben de durmadım oynadım elbette.


Aslında soru şu: Artık haber bizsek, sanat da bu etkileşimin ürünüyse, bir sonraki aşamada ne var? Çünkü şurası belli, bu sergide gördüğümüz ürünlerden bazıları, belli ihtiyaçları giderecek şekilde yeniden tasarlanıp ticari olarak sunulacaktır. Çok basit bir şekilde şunu söyleyeyim: Şu anda bile Wikipedia'da bir bilgiyi yanlış yazarak çok güvenilir sayılan New York Times gibi kaynakları yanıltabiliyor, halkı yanlış bilgilendirebiliyor ve pek çok insanı işinden edebiliyorsunuz. Haberin ve sanatın yaratılması belli kitlelerin "tekelinden" çıkıp senin benim gibi düz insanlara yayıldığı zaman ne olacak?

Fazla ciddi oldu, neyse.

Buraya kadar sabredenler için ise en güzel fotoğraf geliyor:


Reactable denen bu "afet", daha gitmeden beni benden almıştı zaten. Masa gibi bir yüzeyin üzerine çeşitli şekillerdeki nesneleri koyarak metronom, sample, tempo gibi pek çok ögeyi bir araya getirebildiğiniz bu alet ile herkes müzisyen, herkes sanatçı! Biz de boş durur muyuz, yanımıza yaklaşanlara ters ters çatarak uzun bir vakit geçirdik; yukarıda ve aşağıda gördüğünüz şekilleri bir araya getirerek bir klübü deli gibi zıplatacak müziklere imza attık. Tek kişi halletmek zor, büyük bir ezber istiyor ve en önemlisi: "Elektronik müzik yapanlar müzisyen değil arkadaşım" lafını söyleyenleri susturmak adına ortaya konan en önemli aletlerden biri olarak gözükmekte şu anda.Her ne kadar "sales@reactable.com" a "Ben bunu almak istiyorum ulan" diye mail atmış olsam da seri üretim ve satışı yokmuş şu anda; olduğu zaman atlayacağız ama, orası kesin.

Özlenen sergi Uncharted'dan selamlar, ben Yiğit Arda Türkoğlu, ev taşıyorum.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...