Müzik vs Teknoloji Vol.x

Çok ilginç bir dönemde yaşıyoruz müzikal açıdan bakıldığında. Son teknolojik gelişmeler ve artan imkanlarla "Herkes müzik yapıp internetten pazarlayınca iyiyi kötüden nasıl ayırt edeceğiz?", "21. yüzyılda 'müzisyen' kavramının içini kimler dolduruyor?" sorularının cevaplarını sorgularken, Serdar Ortaç hala 3-5 farklı besteden öteye geçemiyor mesela. Hayat ona mı güzel, biz mi fazla takılıyoruz bilmiyorum; eninde sonunda 7 tane nota var, kaç tane farklı beste yapabilirsiniz ki?

"Reactable" denen mereti sadece haftalar önce keşfetmiş bir mahlukatım, bunda Björk dinlemiyor olmamın da etkisi büyüktür elbette. Ablamız konserlerinde kullanıyormuş bunu, bilemezdim. Şimdilerde, sona ermeden Uncharted sergisini gezip birkaç saatimi Reactable başında "ulan bak bunu yapınca böyle oluyormuş", "olm parmağımı soksam tepki verir mi" gibi cümleler kurarak harcamayı planlamaktayım.

Sadede gelelim, bigumigu'da gördüğüm süper bir olay var, 5 diye bir sakız markası için Fransa'da bir augmented reality projesi üretmişler. Bu projede bilgisayarınızın başında, webcaminizi masaya yansıtarak dj'lik yapmanıza imkan veriyor. Sistemin tanıdığı 3 tane sembol var, bu sembolleri yazdırıp kameranızı masaya bakacak şekilde ayarladıktan sonra üzerinde sembol olan kağıtları oynatıyorsunuz, böylece tempoyu, şunu, bunu ayarlayarak 15 dakikalık şöhret dünyasına ilk adımınızı atıyorsunuz.

Link: 5 Gum Augmented Reality Music Mixer DemoBen henüz bunu deneyemedim çünkü yazıcım yok; ama az çok başarılı bir iş çıkartacağına inanıyorum. Bu da bizi malum soruyla başbaşa bırakıyor:


Müzik nereye?


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...