Apple vs Microsoft, 2009 edition

Uzun zamandır yazmayı planlayıp da yazamadığım bir yazıydı bu, en sonunda başlayabiliyoruz.


Apple ile Microsoft arasında yıllardır devam eden çekişmeye pek çoğumuz aşina sanırım. Yanlış bilmiyorsam son 3 yıldır yayınlanan PC vs Mac temalı reklamlar da Apple'ın bu çekişmedeki sancak gemisi vazifesini üstlenmişti. Microsoft'tan geçtiğimiz yıllarda Apple'a reklam olarak cevap gelmese de, yöneticilerin bu sene bu anlayışı değiştirmeye karar verdiğini geçtiğimiz aylarda hep beraber gördük.
Ne oldu? Microsoft, Mart 2009'dan itibaren Laptop Hunters isimli reklamlarını yayınlamaya başladı. Microsoft'un halka ciddi ciddi yaklaşıp, onların sesinden konuştuğu bu reklamlarda farklı kesimlerden insanlar kendilerine bir notebook almaya karar veriyordu. Almak istedikleri notebook'un özelliklerini ve koydukları bütçe limitini reklamda belirten bu insanlar ardından isteklerine uygun bir notebook aramaya başlıyordu. Her reklamda da bir Apple ürününün özellikleri ve diğer notebooklarla arasındaki fiyat farkına da vurgu yapılıyordu.Türkiye'deki Apple - Microsoft taraflarının görüşlerinde hiçbir değişikliğe yol açmasa da bu reklamlar Amerika'da Microsoft'u kelimenin tam anlamıyla kanatlandırdı. Hemen alttaki tabloda görebileceğiniz üzere bu reklamların yayınlanmasından itibaren Apple'ın değeri düşerken Microsoft sağlam bir yükseliş trendine geçiş yaptı.Apple buna cevaben öncelikle hemen altta görebileceğiniz, Mac vs PC teması üzerinden hareket eden "Elimination" konseptli bir reklam yayınladı.Reklam kreatif açıdan ne kadar başarılı olursa olsun, Microsoft'un yükseliş trendini engelleyemedi (Tabi belirtmek lazım, Microsoft reklam bütçesine çok ciddi para ayıran bir firma olduğu için Laptop Hunters reklamları PC vs MAC reklamlarından çok daha yüksek sıklıkta televizyonda dönmüş olabilir, açıkçası bunu bilmiyorum.). AdAge'de yayınlanan bir makaleye göre de Mac yerine PC tercihlerinde, reklamların başlamasından itibaren %10'luk bir artış yaşanmış.

Geçtiğimiz haftalarda ise çok ilginç bir gelişme yaşandı. Microsoft COO'suna göre Temmuz'un ilk haftasında şöyle bir diyalog yaşandı:

"And you know why I know they're working? Because two weeks ago we got a call from the Apple legal department saying, 'Hey' -- this is a true story -- saying, 'Hey, you need to stop running those ads -- we lowered our prices.' They took like $100 off or something."


Devamında hukuki yollara başvurma tehdidinin de yer aldığı bu görüşmeye göre Apple, fiyatlarını düşürmüş olduğu için bu reklamların gerçeği yansıtmadığını düşünmekte, bu nedenle de gösterimden kaldırılmaları gerektiğini iddia etmekteymiş. Fiyat üzerinden reklam kampanyası yapmanın böyle bir götürüsü de var, çünkü Apple fiyatını 1$ dahi düşürse reklam, gerçekliğini kaybediyor. Naçizane fikrimce de şunu soruyorum haliyle: Bu zamana kadar reklamlarla yapılan göndermelerle pazar payı toplayan Apple, bu kampanyaya reklamla cevap vermek yerine neden "öğretmene şikayet etmeyi" uygun gördü? Bakış açısına göre değişen bir olay elbette bu; bakıldığı zaman yapılabilecek en doğru hareket buydu belki; ama Apple'ın samimiyetine gölge düşüren bir hareket oldu bence bu.

<br/><a href="http://video.msn.com/video.aspx?vid=6c7197c6-e6ac-4070-8aa0-e76ec5634ebe" target="_new" title="Laptop Hunters $1700 - Lauren and Sue get a Dell XPS 13">Video: Laptop Hunters $1700 - Lauren and Sue get a Dell XPS 13</a>

COO, "bu reklamları yayınlamaya devam edeceğiz" dese de reklamlarda ufak bir değişiklik yapıldı ve Apple'ın fiyatlarından bahsedilmeden sadece "çok pahalı" vurgusu yapıldı. Apple belki istediğine ulaştı ama düşen tercih edilme oranı ve değerinin yanına bir de oyunbozanlık faktörünü de ekledi. Microsoft yöneticileri ve Bogusky de sanırım en sonunda gece biraz daha rahat bir şekilde uyuyorlardır.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...