Seth Godin: The Domino Effect

Sürekli olarak günlük hayatta ve internette kullandığım için; bu zamana kadar paylaşmamış olduğuma inanamadığım bir şey paylaşmak istiyorum:


Seth Godin abimiz 22 Haziran'da, markaların büyümeleri ve ömürleri boyunca başlarına gelebilecek işlere değinmiş. O yazıyı elbette sadece markalar olarak ele almamak lazım; çünkü hayatta yaptıklarımız da birer domino etkisi şeklinde ilerleyebilir.

It turns out that if you start with all of them at once, you'll fail.

And if you start with the big one, you'll fail.

But if you line up all the dominos one by one, in the right order, you may just have enough energy to push over the first one. That one, of course, adds momentum so that when you crash into the second one, that one goes too. All the way to the Queen.


Godin özetle şunu diyor: "Bir şeyin akışı içerisinde büyümeye çalışırken, işinize yarayabilecek bütün her şeye aynı anda girişirseniz başarısız olursunuz. Büyümeye çalışırken, işinize yarayacak en büyük şeye girişmeye kalkışırsanız başarısız olursunuz. Öyle bir şey yapacaksınız ki, attığınız her adım bir diğerinin üzerine gelecek, bir sonraki adım için kaldıraç etkisi yapacak. Bir noktadan sonra atacağınız o en büyük adım kaçınılmaz hale gelecek, ve içini de doldurmuş olacaksınız.

Markalardan çıkıp insanlara baktığımızda, en belirgin benzetmeyi kariyerle yapabiliyorum ben şu anda: Ömrünüzün geri kalanını geçirmeyi planladığınız firmaya 18 - 20 yaşında stajyer olarak girmek, ileride önünüzü kapatır. Bunun bir sürü sebebi olabilir; ama yüksek ihtimalle 30 yaşında o firmada olmayacaksınız. Ama adımları daha ufak ve daha emin atıp, daha küçük yerlerde pişerek oraya gelmeye çalışırsanız, belki o firmaya 25 - 30 yaşında gireceksiniz; ama gerçekten de ömrünüzün geri kalanını orada geçirme ihtimaliniz oldukça artacak.


A few brands pick out tiny dominos instead. And topple them. And they do it again. They do it so often they create noise, momentum and most important, a sense of inevitability. That's how you win.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...