Microsoft ile Yahoo Anlaştı


Microsoft'un neredeyse 1 yıldır gerçekleştirmeye çalıştığı anlaşma sonunda finalize oldu: Microsoft ile Yahoo birlikte çalışıyor.

Yapılan anlaşmaya göre Yahoo, arama motoru piyasasından çıkacak; onun yerini Bing alacak. Yahoo ise sadece medya ve pazarlama alanlarında aktif faaliyet gösterecek.

İki taraf için şöyle sonuçları var bunun:

Microsoft, bu anlaşmayla birlikte pazar payını %35'lere kadar çıkarma şansına sahip; ancak Inquisitr'a göre bu rakamın %20'lerde kalma ihtimali daha yüksek. Zamanla göreceğiz.

Yahoo ise Bing'in reklam satışlarında ekslusiv bir satış hakkına sahip olacak gibi gözüküyor. Aynı zamanda Ad Age'e göre, Bing'in database'ini de kullanabileceği için elinde daha geniş bir hedeflenebilecek kitle olacak; bu da onlara çok büyük fayda sağlayacak muhtemelen.

Konunun özetini en güzel Ad Age veriyor aslında:

The deal will take Yahoo out of the search-technology business so it can focus on media, marketing services and sales. Microsoft, especially if it can cede search sales duties to Yahoo, becomes more of a technology and infrastructure company, its disciplines better aligned with its strengths. (It would still, however, have a massive global display-ad sales business.)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...