Herkesten sanatçı çıkar mı?


Taa Haziran başında bir internet sitesinde, çöp adam bile çizemeyen bir adamın, kaza sonrası geçirdiği ameliyattan sonra bir ressam edasında çizim yapabildiğini okudum. Zaman geçti, hakkında kimseyle konuşamadık; ben de çok gizli bilgi olarak tutmaktan vazgeçip buraya taşıyayım dedim en sonunda. Haberin aslı burada

Anevrizma teşhisi koymuş kendisine, adamın yeteneğindeki bu değişimin ameliyata bağlı olup olmadığı da meçhul; hatta ameliyata bağlı olsa bile bunun yeteneğini nasıl etkilediği belli değil. Bütün bu eksilere rağmen, ameliyat sonrasında yeteneğe kavuşma fikri hem büyüleyici, hem de çok dehşet verici.

Büyüleyici: Kafasındaki fikirleri pratiğe dökemeyen insanlar, ya da ikinci bir şans isteyen insanlar; kısacası potansiyel olarak herkes sanat yapabilir.

Dehşet verici: Bu potansiyelin büyük bir kısmı paralı insanlardan oluşacak. Ayrıca "herkesin sanat yapabiliyor" olması fikri de korkutucu.

Şu anda değil elbette; ama 15 - 20 yıl sonra böyle bir şey adam akıllı geliştirilirse, hayalini kurduğum grubumla karşınızda olacağım.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...