Türkiye'nin PR 2.0'de daha çok yolu var

Birkaç gün önce FriendFeed üzerinden bir tartışmayla karşılaştım. Anadolu Üniversitesi Mezuniyet Töreni'nde sahne alması gereken Nil Karaibrahimgil'in konseri önce gecikmiş, sonrasında da iptal edilmişti. Bunun üzerine de Anadolu Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Ebru Baranseli, FriendFeed'de bu konuyla ilgili bir başlık açıp Nil'e eleştirilerini yöneltmiş. Feed üzerinden bir grup insan eleştirilere hak verirken diğerleri de Nil'i savunmuş falan.

Bu noktadan sonra ise işler ilginçleşiyor: (yanlış anlamadıysam) Nil'in menejeri Friend Feed'de devreye giriyor ve yer yer sakin sessiz, yer yer de ateşli bir şekilde Nil'i savunuyor; insanlarla kavga ediyor vesaire. O gün saatlerce devam eden tartışmanın peşi sıra ertesi sabah Nil, twitter hesabından kendi sitesine yönlendirme yaparak konserle ilgili açıklamada bulunuyor.

Bu noktada ele alınması gereken birkaç gerçek var:

1-) Nil, Twitter ve blog dünyasında yer almasıyla sosyal medya kullanımını en efektif yapan Türk müzisyenlerden biri. Tabi çok çok yüksek ihtimalle tweet ve entrylerini başkası gönderiyordur diye tahmin ediyoruz.

2-) FriendFeed'de böyle bir tartışma dönüyorken, (FriendFeed'i olmasa bile Twitter üzerinden) Nil'in, takipçileriyle yakın temas içinde olmaya, samimiyete dayalı bir ilişki kurmaya çalışan bir müzisyen olarak bu tartışmaya dahil olması gerekmez mi? Her şey güllük gülistanlık ilerlerken, insanlarla pozitif bir şekilde bir şeyler paylaşırken sorun yokken; bir sorun ortaya çıktığında aradan çekilip doğrudan menejerini devreye sokmak samimiyetsizlik olmaz mı?

3-) Hadi kendisi yerine menejeri dahil oldu diyelim, menejerinin, Nil'in yarattığı bütün samimiyet imajını yok edecek şekilde yorumlarda bulunması, karşısında müzisyenin takipçileri değil de avukatlar ya da başka menejerler varmış gibi konuşması bu samimiyetsizliği artırmaz mı?

Sonuç olarak bakıldığında, Türk müzisyenlerin sadece birkaç tanesi tarafından kullanılan sosyal medya araçlarının (=PR 2.0), anlayışları ve bakış açılarını değiştirmede pek de işe yaramadığını görüyoruz. Daha öğrenecek çok şey var, yol uzun.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...