F1 2009: Malezya

En son ne zaman bir Formula 1 yarışında kırmızı bayrak görmüştünüz?

Ben hatırlamıyorum, arkadaşlarımdan biri ise 1999 olduğunu söylüyor.

5 Nisan 2009 bu açıdan önemli, çünkü bu pazar yapılan Malezya GP'sinin yarısında, kırmızı bayrakları seyrettik.

"Yağmur yok" gibi görünerek başlayan yarışın ilerleyen dakikalarında, hava tahminleri hala "yağmur yok" şeklinde raporlar geçiyordu. Ancak ilginçtir ki bu raporlardan biri söylenmekteyken Raikkonen pite girdi, ağır yağmur lastiklerini taktı ve piste çıktı. Ferrari'nin tahmini doğruydu; ancak onlar da lastikleri erken takmışlardı. Muson yağmurları 2 tur sonra başladı, herkes içeri giderken Raikkonen küfür ediyordu, "lastiklerim parçalanıyor." diye. Ferrari doğru kararı, alması gerektiğinden 1 tur erken almıştı.

Sonuç olarak ortalama 3, Button ve birkaç pilotun da toplamda 4 pit stopa ulaştığı bir süreçten sonra, yarışın bitimine 24 tur kalmışken kırmızı bayrak sallanmaya başladı. Zaten pist tam anlamıyla Alibeyköy'e dönmüştü, sağda solda arabalar spin atıp duruyorlardı, en mantıklı karar da buydu zaten.

Yarışın toplamda 2 saat sürme zorunluluğu var, yani 11'de başlayan yarışın 14'te sona ermesi gerekiyordu. Bu süre dolmadan yarışın tekrar başlatılmayacağı haberi gedi. Yarışın da %75'inden azı tamamlandığı için pilotlar normalde alacakları puanın yarısını alacaklar.

Açık konuşmam lazım, son zamanlarda seyrettiğim en güzel yarışlardan biri oldu, olay isteyene olayı da vardı, Webber - Hamilton kapışması da seyredebilmiş olanları büyük ölçüde tatmin etmiştir diye tahmin ediyorum. TRT'nin de şansına, çok ilginç ve çok başarılı bir sezon seyrediyoruz, Okay Karacan da cabası.

Tam bu yazıyı yazarken açıklanana göre, kırmızı bayrağın sallandığı tur değil, herkesin tamamladığı tur olan 31. tura göre sıralamalar yapıldı. Böylece Heidfeld ile Glock yer değiştirdi. Button da 2. yarışını kazandı, hadi bakalım diyoruz.


Son olarak sıralamalar:


1-) Button
2-) Heidfeld
3-) Glock
4-) Trulli
5-) Barichello


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...