Adil Gür Röportajı - II -

Pek çok partinin yeni açılımları var, CHP’nin türban açılımı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’de son 3-5 yıldır siyaset, kutuplaşmalar yoluyla yapılıyor. Bu açıdan bakıldığında Deniz Baykal’ın yaptığını Türkiye’de siyasetin normalleşmesi yönünden doğru buluyorum. Ancak bundan 4-5 ay önce türban yasağı ile ilgili tartışmanın aktörlerinden biri olan CHP’nin bu hareketinin ne kadar samimi olduğunu kısa dönemde gözlemleyemeyeceğiz. Yine de ben bu kadar keskin bir dönüşü yadırgadım. CHP kara çarşaflı seçmenlere rozet takmak yerine daha yumuşak bir geçiş yapabilirdi.

Peki, CHP bu açılımla muhafazakarları kendisine çekebilir mi?

CHP çarşaf açılımı yaptı diye dindar kesimin kısa vadede CHP’ye yönelmesi mümkün değildir. Bu kesimler AKP’ye oy vermeyecek olsa Saadet Partisi’ne ya da Büyük Birlik Partisi’ne oy verecektir. Aslı varken muadiline kimse oy vermez. Öte yandan CHP orta ve uzun vadede bunun altını doldurabilirse Türkiye’deki seçmenin %20’sini oluşturan aydın kesim yerine %80’ini oluşturan muhafazakar kesime hitap edecektir ve bundan fayda sağlayabilir.

Kara çarşafın siyasi bir simge olduğuyla ilgili de pek çok tartışma yaşandı…

Türban ve kara çarşaf büyük şehirlerde bir siyasi simge olarak kabul edilebilir belki ama taşrada, ufak yerleşim merkezlerinde bundan bahsetmek doğru olmaz. Buralarda örtünme genellikle dini gerekçeler ya da yöresel giyim tarzı yüzünden olur. Anadolu’da çarşaflı bir kadın CHP’li de olabilir, MHP’li de olabilir, AKP’li de olabilir.

CHP kendi tabanından oy kaybı yaşar mı?

Bu açılımla birlikte CHP’ye yönelen muhafazakar bir kitle söz konusu olduğu gibi, CHP tabanından buna tepki gösteren bir kesim de bulunuyor ama bu açılım yüzünden seçmenin %10-20 gibi büyük bir kesiminin yer değiştireceğini sanmıyorum. Benim tahminimce olumlu ile olumsuz tepki gösterenlerin oranı birbirini dengeleyecektir.

MHP’nin Alevi açılımı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Alevi seçmenlerin şu anda yaklaşık %70 – 80’i sol partilere oy veriyor. Türkiye’de Kürt ve Türk Aleviler diye 2 kesim bulunmakta. MHP zaten Çorum, Yozgat, Sivas gibi bölgelerdeki Türk Alevilerden oy alıyor şu anda. Geçmişte de MHP bünyesinde Alevi kökenli milletvekilleri yer aldı ama MHP Alevi açılımı yaptı diye bugüne kadar başka partilere oy veren seçmenin toplu bir şekilde MHP’ye oy vermesini beklemek doğru olmaz.

Sizce bu açılımlar sadece yerel seçimle mi sınırlı kalır?

Açıkçası ben, Türkiye’de siyasetin normalleşmesi açısından bu girişimlerin çok gerekli olduğuna inanıyorum. Hem CHP’nin hem de diğer partilerin bu açılımlarında samimi olduklarına da inanmak istiyorum ama bunu kısa vadede değil; ancak orta ve uzun vadede görebiliriz. Türkiye’nin demokratikleşme ile ilgili ciddi sorunları var ve bu sorunları ancak samimiyetlerinden tereddüt edilmeyecek olan partiler çözebilir. Bu ülkede sağ partilerin türban sorununu çözmesini bekleyemeyiz. Bu ülkede türban sorununu ancak sosyal demokrat partiler, Kürt sorununu da MHP çözebilir. Bu nedenle bu açılımların altını doldurmak gerekiyor.

Yereldeki karşılaşmalar

Güneydoğu’daki AKP-DTP çekişmesinin sonucu ne olur?

2007 Ekim ayına kadar Güneydoğu’da DTP’nin kalesi olarak görülen yerlerde AKP-DTP oyları neredeyse eşit durumdaydı. Ancak hava harekatı ile başlayan, kara harekatı ile devam eden ve en son başbakanın Güneydoğu ile ilgili çok sert söylemlerine kadar uzanan süreçle birlikte bu eşitlik bozuldu. Şu anda DTP, Diyarbakır, Batman, Hakkari gibi kalesi sayılan illerde AKP ile arasındaki farkı açmış gözüküyor. Bu tartışmaların en çok DTP’ye yaradığını söyleyebiliriz. Geçen hafta bir seçim yapılsaydı AKP’nin, DTP’ye ait hiçbir yeri kazanması mümkün değildi, hatta kendi belediyelerini bile kaybedebilirdi. Ama yerel seçimlere daha 3 ay var ve Türkiye siyasetinde ne olacağı hiç belli olmaz.

Yerel seçimlerde halk oyunu partilere mi adaylara mı veriyor?

Bu soruyu halka sorduğunuz zaman oylarını adaya göre verdiklerini söylerler. Özellikle Anadolu’nun illerinde, ilçelerinde, beldelerinde bu durum böyledir. Ufak yerleşim merkezlerinde adayın kimliği, çalışkanlığı ve dürüstlüğü çok önemlidir. Ancak büyük şehirlerde pek çok insan adayları çok iyi tanımaz. Bugün İstanbul’da bir kamuoyu araştırması yapsanız halkın büyük çoğunluğu 70-80 İstanbul milletvekilinin 2 tanesini söyleyemez. Bu nedenle büyük şehirlerde adayın kimliğinden çok partisi önemlidir.

AKP yerel yönetimlerde başarılı bulunuyor mu?

Evet, iktidar meclis düzeyinde başarısız olarak görülse de, yerelde oldukça başarılı bulunuyor. AKP’li belediyeler sosyal yardımlaşma ve belediyeciliği çok iyi beceriyorlar. Burada belediyecilikle kaldırım yapmalarını ya da trafik sorununu çözmelerini değil, belediye olarak halka çok iyi iletişim kurmalarını kastediyorum. Askerde çocuğu olan annelere maaş, kömür parası veriyorlar; cenazelerini ücretsiz düzenliyorlar. Genel sorunların da hala çözülemediğini düşünecek olursak, belediyelerin toplumun bir kısmını mağdur ederken çok daha büyük bir kısmını memnun etmeyi iyi becerdiğini söyleyebilirim. Bu nedenle de halk yerel belediyelerden oldukça memnun. 1994 yılında Refah Partisi’nin kazandığı hiçbir belediye kaybedilmemiş şu ana kadar.

Ankara’da ise Melih Gökçek ile Murat Karayalçın karşılaşacak muhtemelen. Bu karşılaşmanın galibi kim olur?

Melih Bey aday olursa Ankara’da Karayalçın’ın şansı olabilir. Melih Gökçek 2004 seçimlerinde %55 oy aldı. 2008 seçimlerinde Ankara’da MHP’nin büyük etkisi olacak. MHP, Beypazarı’nda çok başarılı olan Mansur Yavaş’ı Ankara’da aday gösterecek. MHP’nin Ankara’da %15 gibi bir oy oranı bulunuyor ve bu seçimlerde Melih Gökçek yerine kendi partilerine oy verecekler. Dolayısıyla Gökçek’in oylarının %40 civarına inmesini bekleyebiliriz. 2004 seçimlerinde SHP ve CHP’nin Ankara’daki oy toplamı %35 civarında. Melih Gökçek’in de Ankara’daki problemler yüzünden yıprandığını düşünecek olursak Ankara’yı Karayalçın’ın kazanabileceğini söyleyebiliriz.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...