Doğan vs. Erdoğan: Petrol Ofisi


Bugün itibariyle pek çok ana akım gazetedeki tam sayfa ilanları görünce neymiş ne değilmiş diye araştırdım haliyle.

Benim gazete okumadığım son birkaç günden 9 Mart'ta, Vakit - İhlas - Haber 7 gibi medya kuruluşları yanlış hatırlamıyorsam %92'sine Doğan Holding'in sahip olduğu Petrol Ofisi'nin akaryakıt kaçakçılığı yaptığıyla ilgili haberler basmışlar.

10 ve 11 Mart'ta ise Doğan Grubu gazeteleri, Petrol Ofisi yetkililerinin sözlerine yer vererek, aslında "gazetecinin sunduğu bilgi" kavramını tamamen devre dışı bırakıp Petrol Ofisi'nin sunduğu bilgiyi aktarmışlar. Bir yanlış yok elbette burada; ama ne kadar etik olduğunu da tartışmak lazım.

Tabi bir yandan da "Petrol Ofisi şuna ortak oldu, PO şunlara yardım yapıyor." haberleriyle de hem "Bu şirket ekonominin bel kemiği, bakın neler yapıyorlar." hem de "Biz aslında çok yardımsever, sosyal sorumluluk sahibi insanlarız." imajını güçlendirmeye çalışmaktalar. Holdinglerin sosyal sorumluluk projeleri tez konusu bile olabilir zaten.

Son olarak da Petrol Ofisi (diğer gazetelere bakmadığım için bilemeyeceğim ama çoğunda vardır diye tahmin ediyorum) Milliyet ve Hürriyet'e tam sayfa ilanlar vermiş "Anlayamıyoruz" başlıklı olan.

Tabi ilginç olan, Doğan grubunun halen sükunetini koruması, Aydın Doğan'ın "Erdoğan bizim kötülüğümüzü istese de biz holding çıkarları için habercilik yapmayacağız." konseptli açıklamalarda bulunması bence. Ya seçime çok az kala sağlam bir haber patlatacaklar, ya ellerinde bir şey yok (buna inanması da güç) ya da çok sağlam bir tiyatro oyunuyla karşı karşıyayız.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...