Taraf Nereye?

Taraf, çok ilginç bir gazete. Bu hafta 1. yaşını kutluyor yanlış hatırlamıyorsam ve şu 1 yıl içinde, Dağlıca baskınından, basılmaya karşı eylemlerine; Ergenekon haberlerinden Aktütün görüntülerine kadar pek çok sansasyonel habere imza attılar. Haber kaynakları kimlerdir, gerçekten de ordu içinden mi bilgileri sızdırıyorlar; tam bilemiyoruz henüz. İlginç olan, geçtiğimiz aylarda batma sınırına gelmişken, Ahmet Altan'ın "bir yerden büyük para gelecek" gibi bir açıklamasından sonra yayın hayatına devam etmiş olması; ve sansasyonel haberlerinin de bu açıklamadan sonrasına denk gelmesi, bence incelenmesi gereken bir olgu. "Sivil" bir toplum için çaba sarf ediyor olabilirler, buna eyvallah; ama yöntemleri, sadece ve sadece provokasyon amaçlı yaptıkları haberler yüzünden saygı gösteremiyorum kendilerine. Hele hele, 1 ay önce hükümeti savunan haberler yaparken birdenbire rota değiştirmeleri, haberlerinin odak noktasını asker olmaktan çıkartıp hükümet yapmaları bence oldukça trajikomik bir gelişmeydi.


Şu anda da, kendilerinin de belirttiği üzere batmak üzereler. Hükümet yanlısı iken hükümet yanlı kaynaklardan aldıkları reklamlar sayesinde ayakta duran gazete; bu reklamlar da kesilince, dımdızlak ortada kaldı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir gelişme bunun en güzel örneğiydi: Taraf'ın hükümet ile arası iyiyken, Sabah gazetesinin dağıtacağı promosyon kitaplarının basımını (Sabah'ın kendi basım yeri olmasına rağmen) Alkım Yayınevi basacaktı. Bilmeyenler için belirtelim: Sabah gazetesi en büyük hükümet destekçisi medya kuruluşu, Alkım Yayınevi de Taraf gazetesinin sahibi olan kuruluş.

Bu gelişmelerden sonra Taraf gazetesine neredeyse hiçbir kesim reklam vermemeye başladı. Başka bir yerlerden "para gelmezse" de gidişat hiç iyi gözükmüyor kendileri için. 3 gün önce almış olduğum Taraf gazetesinin içindeki bir ilanı alıntılayalım:

"Bu gazeteye ilan veren cep telefonu operatörüne numaramı taşıyacağım" - xxx

Kendileri mi yazdırdılar yoksa gerçekten birisi böyle bir ilan mı verdi bilinmez; ama Taraf'ın içinde bulunduğu durumu çok güzel bir şekilde ifade ediyor bence böyle bir ilan. Bunun da üstüne bugün, Türk gazetecilik tarihinin bence en efsanevi promosyon manşetine de imza attı Taraf gazetesi:

Durum ne olur, Taraf yayın hayatına devam eder mi bilemiyorum; açıkçası kendilerini hiç sevmesem de gazetecilik dünyasında alternatif sesler olmasını da destekliyorum, dolayısıyla kapanmalarına da pek sıcak bakmıyorum.

Issız Adam

Anlamazdın anlamazdın, Kadere de inanmazdın
Hani sen acı veren kalpsizlerden olmazdın.

Issız Adam, hakkında bir şeyler yazmanın çok güç olduğu bir film. 3 gün önce seyretmiş olmama rağmen ancak bugün yazabiliyorum buraya bir şeyler, o da güçlükle. Çağan Irmak, bu sefer hiçbir filminde olmadığı kadar hayatın içinden almış konusunu. Şehir hayatından, tüketimden, artık çoğumuzun günlük hayatından bahsediyor bir noktada. Kalabalığın içinde yapayalnız kalan, kendi deyimiyle "ıssızlaşan" insandan. Bir yandan da Yeşilçam dönemlerinden sahnelere; ve de en önemlisi 60-70'li yılların müziklerine yer vererek; eskiye olan özlemini dile getiriyor.

Filmin içeriğiyle, yaşananlarla ilgili bir şeyler yazmak, hala sahneleri hatırladıkça ya da müzikleri dinledikçe gözleri dolan bir insan için çok zor. Ufacık detaylarıyla bir bütün olan, "yeni" ve "modern" şehir hayatının en can alıcı noktalarına değinen bir film Issız Adam. Özellikle 20'li ve 30'lu yaşlarındaki insanların kendilerinden pek çok parça bulacaklar filmde, ve pek çoğumuza olduğu gibi onların da suratına tokat gibi çarpacak Issız Adam. Kendi adıma söyleyebilirim, hayatımda belki de en çok etkilendiğim film olabilir Issız Adam. Çağan Irmak, hepimizi paramparça etti.Hadise ve Eurovision 2009

Geçtiğimiz günlerde yapılan basın toplantısıyla TRT, Eurovision 2009'a katılacak sanatçı olarak Hadise'yi belirlediklerini açıkladı.Yanlış hatırlamıyorsam, bu sene için düşünülen iki isimden diğeri de Şebnem Ferah'tı. Yarışmanın konsepti ve içeriğindeki müzik türleri falan düşünülecek olursa Hadise açık ara daha iyi bir tercih oldu diyebilirim. Şebnem Ferah'ı Hadise'den daha çok seviyor olsam da, bu yarışmaya onun katılması pek de başarılı bir tercih olmazdı.

Hadise'nin yazacağı parçaya ve yapılacak promosyon çalışmasının da kalitesine bağlı olarak ilk 5'e çok rahat gireceğimizi düşünüyordum şarkının hangi dilde söyleneceğini umursamadan. Bunun da üstüne Hadise açıklama yaptı bir iki gün önce, parçasını İngilizce yazacağını belirtti; dolayısıyla çok güzel bir dereceyle karşılaşabiliriz gibi geliyor.


Emre Aydın ve EMA


Türkiye'nin efsanevi starı Emre Aydın, MTV Avrupa Müzik Ödüllerinde, "Europe’s Favourite Act / Avrupa'nın Favori Sanatçısı" ödülünün sahibi oldu. MTV'nin vereceği bir ödülün bende kredibilitesi bulunmuyor zaten (örnek olarak söyleyelim, En İyi Rock grubu "30 Seconds To Mars" oldu); ama yine de bu ödülü normal bir şekilde kazanabileceğine inanmıyordum. Nitekim, ödülün internet üzerinden yapılan oylama sonucunda verildiğini belirtmem gerek (gözleriniz parlamaya başladı sanırım); üstelik bu oylamada da ip kontrol denilen olay yapılmadığı için herhangi birisinin milyonlarca oy verme şansı bulunmaktaydı.

Emre Aydın kaç oy aldı dersiniz?

210 milyon


Gurur Duyuyoruz


Yeri gelip de deli etseniz de, büyük rezaletlere imza atsanız da; eksiğinizle fazlanızla sizinle gurur duyuyoruz.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...