Taraf Nereye?

Taraf, çok ilginç bir gazete. Bu hafta 1. yaşını kutluyor yanlış hatırlamıyorsam ve şu 1 yıl içinde, Dağlıca baskınından, basılmaya karşı eylemlerine; Ergenekon haberlerinden Aktütün görüntülerine kadar pek çok sansasyonel habere imza attılar. Haber kaynakları kimlerdir, gerçekten de ordu içinden mi bilgileri sızdırıyorlar; tam bilemiyoruz henüz. İlginç olan, geçtiğimiz aylarda batma sınırına gelmişken, Ahmet Altan'ın "bir yerden büyük para gelecek" gibi bir açıklamasından sonra yayın hayatına devam etmiş olması; ve sansasyonel haberlerinin de bu açıklamadan sonrasına denk gelmesi, bence incelenmesi gereken bir olgu. "Sivil" bir toplum için çaba sarf ediyor olabilirler, buna eyvallah; ama yöntemleri, sadece ve sadece provokasyon amaçlı yaptıkları haberler yüzünden saygı gösteremiyorum kendilerine. Hele hele, 1 ay önce hükümeti savunan haberler yaparken birdenbire rota değiştirmeleri, haberlerinin odak noktasını asker olmaktan çıkartıp hükümet yapmaları bence oldukça trajikomik bir gelişmeydi.


Şu anda da, kendilerinin de belirttiği üzere batmak üzereler. Hükümet yanlısı iken hükümet yanlı kaynaklardan aldıkları reklamlar sayesinde ayakta duran gazete; bu reklamlar da kesilince, dımdızlak ortada kaldı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir gelişme bunun en güzel örneğiydi: Taraf'ın hükümet ile arası iyiyken, Sabah gazetesinin dağıtacağı promosyon kitaplarının basımını (Sabah'ın kendi basım yeri olmasına rağmen) Alkım Yayınevi basacaktı. Bilmeyenler için belirtelim: Sabah gazetesi en büyük hükümet destekçisi medya kuruluşu, Alkım Yayınevi de Taraf gazetesinin sahibi olan kuruluş.

Bu gelişmelerden sonra Taraf gazetesine neredeyse hiçbir kesim reklam vermemeye başladı. Başka bir yerlerden "para gelmezse" de gidişat hiç iyi gözükmüyor kendileri için. 3 gün önce almış olduğum Taraf gazetesinin içindeki bir ilanı alıntılayalım:

"Bu gazeteye ilan veren cep telefonu operatörüne numaramı taşıyacağım" - xxx

Kendileri mi yazdırdılar yoksa gerçekten birisi böyle bir ilan mı verdi bilinmez; ama Taraf'ın içinde bulunduğu durumu çok güzel bir şekilde ifade ediyor bence böyle bir ilan. Bunun da üstüne bugün, Türk gazetecilik tarihinin bence en efsanevi promosyon manşetine de imza attı Taraf gazetesi:

Durum ne olur, Taraf yayın hayatına devam eder mi bilemiyorum; açıkçası kendilerini hiç sevmesem de gazetecilik dünyasında alternatif sesler olmasını da destekliyorum, dolayısıyla kapanmalarına da pek sıcak bakmıyorum.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...