Kabadayı

Çevremdeki yorumlara bakıyorum, ve görünüşe göre filmi beğenmeyen bir tek ben varım.

Birkaç parça olarak bakacağım filme:

1-) Senaryo

Filmin en güçlü olduğu yer, belki de tek güçlü olduğu yer senaryosu. Bazı klişeler var, fotoğrafla hafıza tazeleme gibi Memento esintileri var (bilinçli yapılıp yapılmadıkları sorgulanabilir; bana bilinçli degilmiş gibi geldi); ama genel anlamda verdiği senaryo bir derece kabul edilebilir geldi bana.

2-) Oyunculuk

Otur, sıfır. Buna Şener Şen'i de katıyorum (ki taşlanacağım bunun için, biliyorum) ve şunu söylüyorum: Filmde vasatın üstüne çıkan sadece birkaç kişi var. Şener Şen ve Rasim Öztekin (Sürmeli) bunlar arasında sayılabilir; geriye kalan oyunculuklar ise cidden çok kötü. Benim Şener Şen'e olan güvenim sonsuz, o yüzden düşünmeden de edemiyorum, acaba oyunculuğun kötü olması oyuncuların kötü olmasından değil de yönetimin kötü olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? "Racon" tayfası denilen tayfadaki oyuncuların hepsi başarılı sayılabilecek kişiler, Kenan İmirzalıoğlu genelde vasatın üstünde bir performans sergileyebiliyor ama bu filmde herkes yapmacık, herkesin üstünde "Ben Rol Yapıyorum" tabelası var. Bir yerde yanlışlık var, orası kesin.3-) Genel yönetmenlik ve toplumsal etki

İdeolojik demeyeyim de, belli bir amaca hizmet eden filmleri sevmem; standart bir mesajı vermelerini hiç sevmem; ama bu filmden cidden rahatsız oldum. Devran karakterinin filmin bir kenarından sürekli olarak yüceltilmesi, özenilecek bir konuma getirilmesine anlam veremedim açıkçası. Tamam, filmde "Hiçbir şey siyah - beyaz diye ayrılamaz" temasını benimseyebilirsin, Devran'ı da gri olarak gösterebilirsin ama insaf be kardeşim; adamın neresi gri, neresi savunulabilir ya? Sürekli olarak verilen "Bir kadın için her şeyden vazgeçtim" mesajı da sadece "nipple nipple" diye inleyen hanzoları gaza getirdi; bütün herkes Şener Şen'in oynadığı karakteri beğense de, yeni Devranlar göreceğiz bence sokakta.

Daha söyleyeceklerim de vardır da, not almadan aklımdakileri yazdım sadece, geri kalanlar uçtu gitti o yüzden.

Velhasıl, hem kamera arkasında, hem de kamera önündeki bu kadar sağlam kadrosuna rağmen üç beş sahne dışında beğenmediğim bir film oldu Kabadayı. Üç beş sahne de filmi kurtarmıyor ne yazık ki.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...