Yıldızlar13 Ağustos 2006


Defterimde rasgele bir sayfa açtım. Meteor yağmuru olacakmış bu gece saat 21.00 ve sonrasında. Balkondayım. Güzelim şehrin kahpe ve bir o kadar da sahte ışıkları bu güzelliği görmeme izin vermiyor ama. Halbuki en sakin köşelerinden birindeyim İstanbul'un. Uzaklaşmak gerek bu soğuk ve mekanik şehirden, gitmeli daha sakin bir yerlere. Kaldı mı ki ama o gürültüsüz, huzur dolu yerlerden? Sahte ışıklar işgal etmedi mi ki hayatımızın her bir noktasını sahte insancıklarıyla birlikte? Kafa dinleyecek bir yer lazım bana.

Hayat da böyle mi acaba? Gerçek güzellikler, hayatın anlamı, yaşanılan anın tadı bu yapaylıklarda gidiyor mu? Kaybediyor muyuz özümüzü yanan her vitrin ışığı ile birlikte? Önümüzden hızla geçen arabalar, koşuşturmalarımız alıp götürmüyor mu gençlik hayallerimizi de yanlarında? Elini uzatıp tutmaya cesaret edebiliyor musun hayallerini sen, bu yazıyı okuyan kişi (ya da yazan, hiç fark etmez)? Hak veriyorsundur okurken ama sen hak vermeye devam ederken Bağdat Caddesi kabadayıları ezdi geçti senin hayallerinden birisini daha bu sırada, son model "modifiye edilmiş" arabalarıyla.

Balkondayım, dolunayın son günleri ve sırtımı döndüm kendisine. Protesto ediyorum bu kadar parlıyor olmasını, yıldızlarımı istiyorum ben, dolunayı ya da göz kırpan kahrolası uçakları değil. Bütün elektrikler gitse mesela şu anda, yıldızlarla baş başa kalsak, ne güzel olur. "Çevrede de elektrikler gitmiş mi?" diye balkonlarına çıkan insanlar hayallerini hatırlasalar yıldızları görüp, içten bir gülümseme koyuverseler... Elektrik geldiği anda unuturlar gerçi, "akılları başlarına gelir" adilerin, "saçmalama" derler kendilerine.

Biterken Pinhani çalıyordu:

Gökyüzünde ne çok yıldız var.
Biri parlak biri ürkek biri yalnız diğeri sanki burda.
İçimizde ne çok hırsız var.
Biri aldı beni götürdü, sonra sattı, hem de yok
pahasına

Ah şu hırsızlar,
her gece rüyamda senin kılığında dolaşırlar.
Ah karanlıklar,
seni benden, seni dünden, seni gerçeklerden korurlar.p.s: Parçanın içerikle pek de alakası yok, o ana çok güzel uyduğu için koyma gereği duydum sanırım.
 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...